X
 18.12.2021 Наука

Леталото на НАСА го сними своето патување низ атмосферата на Сонцето

Вселенското летало „Паркер“ на американската вселенска агенција НАСА влезе во историјата со тоа што стана првото летало што го „допре“ Сонцето.

Малото летало влегло во горниот дел од атмосферата на Сонцето, притоа правејќи повеќе фотографии. Научниците сега ги споиле фотографиите во видео кое дава прв ваков поглед на Сонцето.

Видеото е неверојатно, особено затоа што леталото поминало низ атмосферата на Сонцето со брзина од над 142 километри во секунда.


Извор: Futurism
Фото: YouTube (Printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука