X
 20.10.2022 Наука

Видео покажува како би изгледала Земјата кога би се стопил целиот мраз

Ако ви е потреба дополнителна доза на мрачна реалност што ќе ви ги отвори очите за степенот на климатската криза и потенцијалната страшна иднина на нашата планета, видеото подолу е совршено за тоа.

Пред неколку месеци истражувачите од Универзитетот во Мејн и Британското антарктичко истражување открија дека глечерот на Судниот ден на Антарктикот, кој е голем приближно колку Велика Британија, се топи со најголема брзина во последните 5.500 години. Истражувањето откри дека ако глечерот продолжи да се топи со таква брзина, би можел да го зголеми нивото на водата за неверојатни 3,4 метри во следните неколку века.

Ако нивото на водата достигне 3,4 метри повисоко, како резултат на топењето на овој глечер, како би изгледала Земјата доколку се стопи целиот мраз?

Минатата година дознавме дека многу од ефектите на климатските промени се неповратни. Нивото на морето се зголемува со поголема брзина од година на година, а Меѓувладиниот панел за климатски промени проценува дека тоа би можело да се зголеми за уште еден метар или повеќе до крајот на овој век.Извор: Unilad.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука