X
 21.11.2021 Живот

Хималајско село поделено на два дела поради климатските промени

Четиристотини милиони луѓе низ светот се потпираат на планинските глечери за водата што ја пијат, како и за земјоделството. Но, со зголемувањето на температурите и намалувањето на снежните врнежи, глечерите на Хималаите се намалуваат, а некои веќе пресушија.

Во селото Кумик, во северниот дел на индиската област Ладах, има сериозна криза за вода, при што некои жители се принудени да ги напуштат своите домови и да се преселат на друго место.Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот