24.07.2018 Живот

Реченици што ќе го променат вашиот живот

Моќта на една реченица е неверојатна. Една реченица може да ви го направи денот или да ви го уништи. Само неколку збора заедно може да го променат вашето расположение и да направат толку големо влијание.

Постојат неколку реченици што можат да нѐ инспирираат и да го променат нашиот живот кон подобро.

1. Луѓето не се против тебе; тие се за себе.

2. Качете се на планина не за да ве види светот, туку вие да го видите него.

3. Ќе научете повеќе од неуспехот отколку од успехот; не дозволувајте да ве спречи. Неуспехот е тој што го гради карактерот.

4. Најопасниот ризик од сите - ризикот дека ќе го потрошите вашиот живот не правејќи го она што го сакате бидејќи сте претпоставиле дека можете да ја имате слободата за да го направите подоцна.

5. Одете онаму каде што луѓето ќе ве слават, а не каде што ќе ве толерираат.

6. Личноста со која ќе поминете најмногу време во вашиот живот сте самите вие, така што подобро направете се себеси што е можно поинтересни.

7. Доколку ги прифатите вашите ограничувања, тогаш одете подалеку од нив.

8. Луѓето често велат дека мотивацијата не трае долго. Па, не трае ниту капењето... токму поради тоа се препорачува секојдневно.

9. Секој што ќе го сретнете се плаши од нешто, сака нешто и изгубил нешто.

10. Удобноста е непријател на постигнувањето.

Живот