X
 25.04.2020 Здравје

Денеска има 37 оздравени пациенти, 41 новозаразен

Во Македонија денеска се регистрирани 37 оздравени пациенти, а потврден е 41 нов случај на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Најмногу заболени има во Скопје-17, па Куманово и Прилеп со 8. Тетово има 4 новозаразени, Велес -2 и по 1 во Струга и Битола.

- Во последните 24 часа се направени рекордни 728 теста за Ковид-19. Досега во земјата се направени вкупно 14.758 тестирања – велат од МЗ.


Со последните новозаразени вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја изнесува 1367 лица:
Скопје – 468
Куманово - 363
Дебар – 51
Штип-34
Прилеп –139
Тетово – 73
Струга – 62
Велес – 63
Битола –19
Охрид –15
Кавадарци - 5
Гостивар –14
Гевгелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка-5
Радовиш - 4
Крушево – 3
Кочани – 28
Пробиштип – 2
Кичево – 2
Неготино -4
Демир Хисар – 1
Македонски Брод -2
Пехчево- 1
Валандово -1
Виница - 1

- На Инфективната клиника во Скопје почина пациент на 36 години од Гостивар, кој освен обезност немал други болести, но неговата клиничка слика била тешка. Во денешната евиденција на институтот на починати од Ковид19 ќе биде заведен и пациент од Скопје кој бил на возраст од 25 години. Починал на 23 април, а неговиот втор-постмортем позитивен резултат пристигнал утрово. Пациентот имал Даунов синдром, бил хоспитализиран на 20 април со тешка клиничка слика и наод бронхопневмонија – се вели во соопштението на МЗ.
Н: Денеска има 37 оздравени пациенти, 41 новозаразен

Н: Коронавирус: 37 оздравени пациенти, 41 новозаразен

Во Македонија денеска се регистрирани 37 оздравени пациенти, а потврден е 41 нов случај на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Најмногу заболени има во Скопје-17, па Куманово и Прилеп со 8. Тетово има 4 новозаразени, Велес -2 и по 1 во Струга и Битола.

- Во последните 24 часа се направени рекордни 728 теста за Ковид-19. Досега во земјата се направени вкупно 14.758 тестирања – велат од МЗ.


Со последните новозаразени вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја изнесува 1367 лица:
Скопје – 468
Куманово - 363
Дебар – 51
Штип-34
Прилеп –139
Тетово – 73
Струга – 62
Велес – 63
Битола –19
Охрид –15
Кавадарци - 5
Гостивар –14
Гевгелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка-5
Радовиш - 4
Крушево – 3
Кочани – 28
Пробиштип – 2
Кичево – 2
Неготино -4
Демир Хисар – 1
Македонски Брод -2
Пехчево- 1
Валандово -1
Виница - 1

- На Инфективната клиника во Скопје почина пациент на 36 години од Гостивар, кој освен обезност немал други болести, но неговата клиничка слика била тешка. Во денешната евиденција на институтот на починати од Ковид19 ќе биде заведен и пациент од Скопје кој бил на возраст од 25 години. Починал на 23 април, а неговиот втор-постмортем позитивен резултат пристигнал утрово. Пациентот имал Даунов синдром, бил хоспитализиран на 20 април со тешка клиничка слика и наод бронхопневмонија – се вели во соопштението на МЗ.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје