X
 26.04.2021 Живот

Што ќе се случи ако ги убиеме сите пајаци на светот?

Иако ваквото сценарио е сон на секое лице што се плаши од пајаци, доколку останеме без нив, би имале големи проблеми.

Стравот од пајаци се нарекува арахнофобија и веруваме дека оние што го имаат најмногу би сакале да исчезнат сите пајаци на светот.

Но, нашиот екосистем е прилично чувствителен на изумирањето или исчезнувањето на животните и инсектите, а доколку исчезнат пајаците, би морале да се приспособиме и да промениме некои навики. Кога ќе погледнете за какви навики станува збор, без разлика дали сте арханофоби или не, ќе бидете благодарни затоа што постојат пајаците.Извор: klik.hr
Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот