27.03.2024 Живот

Ако ве запре сообраќајна полиција, на ова прашање секогаш одговарајте со „не“

Без разлика дали се работи за рутинска сообраќајна контрола или запирање поради прекршок, некои возачи се препотуваат кога треба да одговорат на прашањата од полицијата. На пример, треба да одговорите на одредени прашања за себе. Секако, треба да ги покажете и возачката и сообраќајната дозвола. Сепак, никогаш не треба да одговорите на трик-прашањето што многу полицајци го поставуваат на почетокот.

Трик прашање за полициски проверки: Подобро е да одговорите со „не“.

На почетокот, често се поставува класичното прашање:

-Знаете ли зошто ве запревме?

Се разбира, постојат некои варијации, како и многу сугестивни формулации на ова прашање, на пример:

-Претпоставувам дека знаете зошто ве запревме?

Многу возачи чувствуваат предизвик веднаш да дадат изјава и да го признаат прекршокот. Сепак, никогаш не одговарајте на тоа трик-прашање. Наместо тоа, подобро е да кажете „не“, на неутрален начин.

Доколку постои првично сомневање, полицаецот мора прво да ве извести зошто ве запрел. Покрај тоа, мора да ве информира за вашето право дека не мора кажувате ништо, а ако не го стори тоа, изјавите што ги давате нема да можат да се користат на суд или ќе се користат само во ограничен обем, што е точно според повеќето закони на ЕУ.

Затоа е подобро да се воздржите и да не се оптоварувате со спонтани изјави. Во спротивно, сообраќајниот прекршок може да се толкува и како намерен, на пример, ако намерно сте возеле пребрзо.

Може ли полицијата да ве праша каде одите?

Дополнително, има чисто информативни прашања што ги поставува полицијата, но вие не мора да одговорите. Ова го вклучува класичното „Каде одите?“, односно прашања за дестинацијата на патувањето, или пак од каде доаѓате.

Тоа е приватна работа, но не треба да кажете дека само се возите без план. Тоа може да се протолкува како бесмислено возење. Едноставно кажете дека одите некаде или информирајте ги полицајците за вашето право да молчите, на неутрален и учтив начин.

Секогаш бидете соработливи за време на сообраќајните контроли. Ако навистина сте направиле прекршок и сте фатени, покажете разбирање. Ако реагирате на омаловажувачки, циничен, па дури и навредлив начин, може да си направите повеќе проблеми.

Извор: 6yka.com

Фото: Freepik