X
 28.12.2020 Живот

Коронавирусот, Доналд Трамп и кралицата Елизабета Втора меѓу најчитаните теми на „Википедија“ годинава

Најчитаните текстови на „Википедија“ оваа година се токму оние за кои многумина претпоставуваат. На листата со најчитани текстови на веб-страницата преовладуваат написи за пандемијата и претседателските избори во САД.

Седум текста поврзани со овие две теми имаат вкупно 297 милиони прегледи. Најчитаните 10 текста имаат вкупно 396 милиони прегледи. Еве кои текстови на „Википедија“ беа најчитани годинава.

1. Пандемија на Ковид-19 - 83.040.504 прегледи
2. Доналд Трамп - 55.472.791 преглед
3. Смртни случаи во 2020 - 42.262.147 прегледи
4. Камала Харис - 38.319.706 прегледи
5. Џо Бајден - 34.281.120 прегледи
6. Коронавирус - 32.957.565 прегледи
7. Коби Брајант - 32.863.656 прегледи
8. Пандемија на Ковид-19 по земја и територија - 28.575.982 прегледи
9. Претседателски избори во САД (2020) - 24.313.110 прегледи
10. Кралица Елизабета Втора - 24.147.675 прегледи.

Автор: Ендру Морс
Извор: cnet.com
Фото: Wikimedia
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот