X
 29.01.2016 Наука

Зошто човековото тело е асиметрично?

Симетријата се забележува насекаде во природата. Обично, симетријата ја поврзуваме со убавината. Совршениот облик на пеперугата или цветот се прекрасни за нас.

Но, битна е и асиметријата и многу поприсутна отколку што мислите. Човекото тело е асиметрично. Лео Ван ни покажува зошто.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука