X
 29.03.2017 Култура

Факти што не сте ги знаеле за „Кум“

Номиниран за 11 Оскари и комерцијално успешен и покрај релативно малиот буџет, „Кум“ неодамна го прослави својот 45-годишен јубилеј.


Фото: Pixabay


Фановите
веројатно се веќе запознаени со детали за филмот, но ако сте немале можност до сега да прочитате, а сте фан, прочитајте неколку забавни факти за да дознаете нешто ново:

Линијата на долната вилица чини многу труд – Марлон Брандо морал да седи на шминка по три часа секој ден со протези од челик. Овие протези биле поставени напред пред неговите долни заби, и биле наредени со кругови од смола за да го дадат изгледот на вилицата. Се шпекулирало дека на аудицијата за улогата си ги наполнил образите со памук за Дон Корлеоне „да изгледа како булдог“.

Работењето на „Кум“ било кошмар – иако е еден од најголемите филмови на сите времиња, производството на филмот било стресно за сите што учествувале. Френсис Форд Копола побарал 5 милиони долари за филмот и одбил да дозволи да се снима во Канзас. Желбата му се исполнила, а потоа побарал шема за снимање за 80 дена, а добил само за 53. За неговите улоги Ал Пачино и Копола биле постојано исплашени дека ќе бидат отпуштени од филмот.

За Копола кум е семејна работа – филмот станал како семеен на легендарниот режисер затоа што има шест роднини на Копола, вклучувајќи ги синовите и ќерките.

• Талија Шире - сестра на Копола
• Италија Копола - мајка на Копола
• Кармин Копола - татко на Копола
• Џан Карло Копола и Роман Копола - синови Копола
• Софија Копола - ќерка на Копола
Режисерот Софија Копола, исто така, ќе се појави во Кум II и Кум III.

Копола сакал да го отпушти Ал Пачино, но Марлон Брандо го спречил – за време на снимањето постоеле несогласувања за тоа како Пачино приоѓа на улогата. Но овие грижи исчезнале по неславната сцена во ресторанот. Во едно интервју тој признал колку поддршка му дал Марлон Брандо.

За време на снимањето на сцената во ресторанот, актерите зборувале премногу брзо за преводите – Постојат многу шпекулации зошто монологот на Солоцо не е преведен од Силилијански на екранот. Според Копола актерите зборувале премногу брзо.

Марлон Брандо и Ал Пачино ги бојкотирале Оскарите во 1973
– секој во холивуд знае дека Брандо ќе го земе Оскарот за најдобар актер. Тој испратил Американски Индијанец на церемонијата негово место кој на сцената кажал дека Брандо ја одбива наградата за да го одбрани портретирањето на Американските Индијанци. Ал Пачино пак не присуствувал воопшто на манифестацијата.


Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура