29.11.2023 Живот

Хрватски град парично ќе ги казнува луѓето кои не ги шетаат редовно своите кучиња

Да се ​​има куче е голема радост, но и голема обврска. Но, за жал, не секој што ќе реши да има домашно милениче е свесен за ова.

Во хрватскиот град Велика Горица одлучија да донесат правилник за чување миленици кој ќе биде на дневен ред на следната седница на Градскиот совет. Со новата одлука за условите и начинот на чување миленици и начинот на постапување со напуштени и изгубени животни и диви животни се уредуваат минималните услови и начинот на чување миленици кои нивните сопственици мора да ги обезбедат за нив, како и начинот на постапување со опасните кучиња и дивите животни.

Покрај тоа што сопственикот не смее да ги запоставува домашните миленици во однос на нивното здравје, сместување, исхрана и грижа, ниту да им го ограничи движењето за да им предизвика болка, страдање, повреда или страв, има и некои нови ставки за сопствениците на кучиња. Кучето не смее да се води по јавна површина ако не е означено со микрочип, а движењето без ремен е можно само со надзор и во парк за кучиња. Исто така, забрането е да се пуштаат миленичиња самостојно да шетаат на јавни површини без присуство на сопственикот.

На јавните површини на кои има забрана за шетање кучиња, жителите не може да ги прошетаат кучињата дури ни со ремен, а особено не на детските игралишта, тревниците, спортските терени, дворовите на училиштата и градинките и други места каде што постои ризик од загрозување на здравјето на луѓето, При прошетката, сопственикот на кучето мора да носи комплет за чистење на својот миленик.

Во парковите и другите зелени површини ќе биде дозволено кучето да се води исклучиво по пешачки патеки, односно површини наменети за движење на пешаците, што значи дека не можете да го оставите кучето да трча без ремен во паркот.

Доколку прекршите една од горенаведените одредби, а општинскиот управник ве евидентира, ќе платите глоба од 150 евра. Исто така, доколку се утврди дека домашното милениче не го носите редовно надвор да врши нужда, ако го чувате врзано за синџир во дворот или ако живее на адреса на која не е регистрирано вашето живеалиште, казната е 150 евра.

Највисока казна ќе има за сопственикот кој на каков било начин намерно ќе му предизвика физичка болка на миленикот.

Извор: Green
Насловна фотографија: Pixabay