30.03.2024 Наука

Ново истражување открива дека нарцизмот е поврзан со среќата

Објавено во најновото издание на „Карактер и индивидуални разлики“, новото истражување, прво од ваков вид, ја испитувало врската помеѓу среќата и особините на личноста познати како темна тријада.

Темна тријада

Темната тријада се состои од три особини на личноста:

-Нарцизам: поврзан со чувство на грандиозност, супериорност и право.
-Макијавелизам: поврзан со тенденцијата да се биде пресметлив, ладен и циничен.
-Психопатија: поврзана со тоа да се биде шармантен, бестрашен и безмилосен.
(И садизмот понекогаш се вклучува на овој список, формирајќи ја темната тетрада.)

Луѓето што поседуваат високи нивоа на овие особини имаат многу заеднички работи - на пример, тенденција да бидат нечувствителни, непријатни, манипулативни и неморални/неетички. Општо, тие се преценуваат себеси додека ги потценуваат другите, имаат склоност придружена со верувања кои служат како оправдување. На пример, тие може да чувствуваат дека имаат право на привилегиран живот, но го оправдуваат чувството со тоа што веруваат дека се уникатно талентирани, интелигентни, убави итн. И покрај многуте сличности, лицата што поседуваат мрачни особини се разликуваат и на важни начини - во однос на тоа како се претставуваат на интернет, во однос на видовите романтични врски што ги бараат, нивните стратегии за раскинување итн.

Дали се разликуваат и во однос на тоа колку се среќни? Тоа е прашањето што го истражувале Женг и Мекан, авторите на новата студија.

Истражување за врската помеѓу темната тријада и среќата

Авторите спровеле метаанализа и систематски преглед на врската помеѓу среќата и темната тријада. Од 804 истраги идентификувани преку пребарување на повеќе бази на податоци, прегледот вклучува конечна листа од 16 студии како пресек. Во три четвртини од студиите имало повеќе жени отколку машки учесници. Седум примероци содржеле само студенти. Освен за две истражувања со постари учесници, просечната возраст се движела од 12 до 31 година.

За мерење на среќата и личноста, биле употребени неколку алатки за оценување. Една алатка која се користела за процена на среќата била - скалата за субјективна среќа (SHS). Примерок ставка: „Некои луѓе генерално се многу среќни. Тие уживаат во животот без оглед на тоа што се случува….До кој степен те опишува оваа карактеристика?“

Алатка што се користела за процена на личноста била мерката „Валкана дузина“ на темната тријада. Примерок ставка: „Склон сум да манипулирам со другите за да го постигнам мојот начин“.

Метаанализата покажала дека повисоките нивоа на нарцизам биле значително поврзани со повисока среќа, додека повисоките нивоа на психопатија биле значително поврзани со пониска среќа. Сепак, макијавелизмот не бил значително поврзан со среќата.

Нарцизам и среќа

Зошто нарцизмот е поврзан со среќата? Како шпекулација, можеби нарцисите, во споредба со ненарцисите, сакаат повеќе внимание и восхит, што потоа мотивира поголема социјализација. А поголемата социјализација значи зголемени можности да се биде во центарот на вниманието и да се добие пофалба, што резултира со повеќе среќа.

Дополнително, претходните истражувања покажуваат дека нарцисоидноста е во корелација со карактерната особина на екстраверзија - тенденција да се биде друштвен, зборлив и енергичен, што се покажало пак, дека е во корелација со одредени позитивни емоции, вклучително и среќата.

Ова, исто така, може да објасни зошто психопатите, кои се помалку социјални од нарцисистите, имаат поголема веројатност да пријават депресивни симптоми, иако се можни и други механизми, на пример, недостиг на ефективни вештини за регулирање на емоциите кај нив. Друго потенцијално објаснување за врската помеѓу нарцисоидноста и среќата е дека нарцисите може само да веруваат дека се посреќни од повеќето луѓе - исто како што претпоставуваат дека се супериорни во различни домени како што се привлечноста, интелигенцијата и успехот.

Вреди да се забележи дека повеќето скали за нарцисоидност користени во истражувањето ја измериле разновидноста на нарцизмот познат и како грандиозен нарцизам - истата позитивна врска со среќата може да не важи за поранливите или помалку нарцисоидни личности.

Заклучок

Накратко, новото истражување заклучува дека нарцисоидната личност е во позитивна корелација со среќата.

Што се однесува до потенцијалните механизми, тие може да ги вклучуваат социјалните тенденции на нарцистите бидејќи социјализацијата може да создаде можности за привлекување внимание и восхит. Потребни се повеќе истражувања за да се разбере кои механизми најдобро ја објаснуваат врската нарцизам-среќа.

Извор: Psychology Today

Фото: Freepik