X
 30.07.2022 Наука

Гиф ја покажува моќта на новиот телескоп „Џејмс Веб“

Неодамна беа претставени првите фотографии направени со вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“. Тие се најјасните од далечната вселена досега.

Американската вселенска агенција НАСА сега објави споредба на фотографии од „Џејмс Веб“ и неговиот претходник „Хабл“. Фотографиите се од маглината Кобилица, која се наоѓа на околу 7.500 светлосни години од Земјата.

Таа покажува колку е помоќен „Џејмс Веб“ во споредба со „Хабл“. За разлика од „Хабл“, кој најмногу гледа светлина која е видлива и за нас, „Џејмс Веб“ гледа инфрацрвена светлина, што му овозможува да гледа подалеку во универзумот.Извор: Mashable
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука