X
 30.11.2020 Наука

Јужноафрикански научници предлагаат да се придуши сончевата светлина за да се намалат сушите

Научници од Јужноафриканската Република предлагаат да се пуштат мали честички во горниот дел од атмосферата кои би ја рефлектирале сончевата светлина и би ги намалиле температурите на површината на Земјата.

Станува збор за контроверзен план, но разорните суши во Кејптаун и во остатокот од државата може да доведат до недостиг на вода за пиење. Според предлогот, во стратосферата би се ослободиле аеросоли на сулфур диоксид, со што би се намалиле сушите до крајот на векот за околу 90%, се вели во истражување спроведено на Универзитетот на Кејптаун.

Според истражувањето, ослободувањето на рефлектирачките честички во атмосферата би ги задржало сегашните температури.

Сепак, дури и кога ова би функционирало, овие аеросоли не би сториле ништо за да ги намалат климатските промени и само би маскирале еден од ефектите на климатските промени врз планетата. Освен тоа, ваквата мисија би можела да предизвика и меѓународни конфликти и други проблеми.

Автор: Ден Робитски
Извор: futurism.com
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука