X
 23.02.2015 Култура

Оскари 2015 - листа на победници

Синоќа заврши 87-то издание на Оскарите, најпрестижните награди во филмскиот шоу бизнис, вечер исполнета со гламур, сјај, уметност и забава. Ова е листата на наградените. Фотографиите од сите победници погледнете ги на ОВОЈ ЛИНК

 

2Најдобra машка споредна улога: Џ.К.Симонс, „Whiplash“

Најдобра костимографија:  „The grand Budapest hotel“

Најдобра шминка и фризура: „The grand Budapest hotel“

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје: „Ida“, Полска

Најдобар краток филм: „The phone call“

Најдобар краток документарен филм: „Crisis hotline: Veterans press 1“

Најдобар звук: „Whiplash“

Најдобра монтажа на звучни ефекти: „American sniper“

Најдобра споредна женска улога: Патриша Аркет, „Boyhood“

Најдобри визуелни ефекти: „Interstellar“


Најдобар краток анимиран филм: „Feast“

 

Најдобар продукциски дизајн: „The grand Budapest hotel“

 

Најдобар анимиран филм: „Big hero 6“

 

Најдобар продукциски дизајн: „The grand Budapest hotel“

Најдобра монтажа:„Whiplash“

Најдобар документарен филм: „Citizen four“

Најдобра песна: Џон Стивенс и Лони Лин за „Glory“ од „Selma“

Најдобра оригинална музика: „The grand Budapest hotel“

Најдобро оригинално сценарио: „Birdman“

Најдобро адаптирано сценарио: „The imitation game“

Најдобра режија: „Birdman“ (Алехандро Ињариту)

Најдобар актер: Еди Редмен за „The theory of everything“ 

Најдобра актерка: Џулиен Мур за „Still Alice“


Најдобар филм: „Birdman“
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура