22.03.2015 Култура

Што научивме изминатата недела: Бесплатни извори на интернет кои треба да ги искористите

Неделата беше означена од незадоволството на средношколците во однос на новите одлуки на Министерството за образование и наука во врска со полагањето математика како задолжителен предмет. Кулминацијата беа средношколските маршеви во средата и четвртокот. Илјадници средношколци, поддржани од студенти, наставници и родители маршираа до МОН, а на тоа не добија одговор. Во продолжение напопуларните текстови неделава.

Студија од Македонци објавена во престижен медиум

Студентката Верица Лазова заедно со својот професор Ласко Браснарков од Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ пронашле нова употреба за алгоритмот на „Гугл“.

Револтиран студент: Дали таблетите ќе ги уништат лебарките и глувците во студентските домови?

Како студент кој е пред дипломирање се сомелив да кажам своето мислење. Веќе четврта година живеам во студентски дом кој се распаѓа како и сите останати. Четири години живеам со надеж дека утре ќе имам топла соба за која плаќам.

Уметнички дела создадени додека професорот не гледа

Зошто треба да оставите се' и да се преселите во Швајцарија?

Нашата Сара Симоновска одликувана за најдобар студент во САД

Дали името Сара Симоновска ви звучи познато? Се работи за талентирана млада девојка од Македонија која студира и живее во САД.

Предмети кои требаше да ги учиме на училиште

За повеќето деца, училиштето е главен извор на образование иинформации. Колку и да се важни математиката и науката, постои многу повеќе во животот.

Затемнувањето на Сонцето низ фотографии

Искористете ја можноста да работите за НАСА

Не ја пропуштајте можноста да бидете дел од најголемиот интернационален хакатон во светот во организација на NASA "Space Apps Challenge 2015".

Редизајнирани југословенски постери кои ќе ви донесат стари спомени

Многу луѓе во нашата земја копнеат за времето на Тито и Југославија во текот на 20-от век.

Шеги кои ќе ги разберат само бубалиците во душа

Натриум натриум натриум натриум...натриум Бетмен!

Бесплатни извори на интернет кои треба да ги искористите

Кои се изворите на интернет кои човек треба да ги искористи? Ви нудиме одлични веб страни кои дефинитивно треба да ги погледнете.

Реформите во образованието прикажани преку филмски сцени

Средношколците на доста креативен начин успешно ги адаптираа филмските сцени и сцените од цртаните со нивната моментална борба против екстерното образование.

Најдобрите места каде можете да најдете бесплатни курсеви од престижни универзитети

Бесплатните онлајн-курсеви дефинитивно го менуваат денешното образование. Нивната популарност е помогната од ширењето на интернетот и пристапноста на технологијата.

Предизвик од „Даб“: Изработи апликација и освој 1.500 евра

Целта на овој натпревар е да поттикне создавање нови иновативни апликации кои ќе имаат локална примена и ќе го збогатат македонскиот свет на Андроид™ апликации.

Заборавената историја на човечките зоолошки градини

Кон крајот на 1800-те и во 1900-те години Европејците ги создале таканаречените „човечки зоолошки градини“ во градови како Париз, Хамбург, Германија, Барселона, Лондон, Милано, Варшава и Њујорк.

Бели лаги кои студентите им ги кажуваат на родителите

„Да, секако. Подготвен/а сум за колоквиумската недела“

Подготвил: Драгана Петрушевска

Култура