X
 29.04.2024 Живот

Заминал во вселенска мисија, а кога се вратил неговата земја повеќе ја немало

Рускиот космонаут Сергеј Крикалев, требало да биде распореден на вселенската станица Мир на вселенското летало Сојуз во 1991 година. Но, истражувачкаа мисија се покажала како кошмар за космонаутот.

Првично означена како петмесечна мисија, Сергеј се вратил на променетата Земја по речиси една година

Според „Дискавер магазин“, Крикалев бил придружуван од советскиот научник Анатолиј Арцебарски и британската научничка Хелен Шарман. Тие полетале од казахтанскиот вселенски центар „Бајконур“, а нивната примарна цел била да направат некои поправки на станицата.

По осум дена во орбитата, Шарман отишол дома со двочлениот екипаж, оставајќи ги Крикалев и Арцебарски сами. Иако вселенската мисија била одлично спроведена, СССР почнал да покажува знаци на политички тензии. Одеднаш, имало силни индикации дека суверената држава е на работ на колапс.

До летото, многу советски држави почнале да се залагаат за независност. Една од нив била Казахстан. За да ја смири нејзината влада, Москва му понудила на казахстански космонаут место на Мир, заменувајќи го поискусниот космонаут кој би му олеснил на Крикалев. Бидејќи не бил обучен за долготрајна мисија, Крикалев морал да остане на бродот до понатамошно известување. Кога Горбачов поднел оставка како врховен лидер пред официјалното распаѓање на СССР во декември 1991 година, Крикалев добил ажурирање за неговото можно враќање на земјата. За време на неговата мисија, Крикалев имал завршено 5.000 орбити околу Земјата. Тим од тројца космонаути добиле задача да се приклучат на екипажот на Мир додека заврши едногодишниот престој на Крикалев.

Продолжениот престој на рускиот космонаут извршил финансиски притисок врз земјата. За да организира средства, Русија одлучила да им понуди одмор на вселенската станица на западните земји. Со зголемениот разговор за продажба на Мир, се појавила загриженост кај членовите на екипажот, но тие останале затоа што ако го напуштеле Мир, тоа ќе значеше крај на вселенската станица.

Она што првично било доделено како петмесечна вселенска рутина, за жал, се пролонгирало на речиси една година за Крикалев, кој поминал 312 дена далеку од Земјата, што го нарушило неговото здравје. По враќањето дома, му биле дијагностицирани знаци на тешко оштетување на неговото физичко здравје, вклучително и слабеење на мускулите и коските. Но, навистина трагичниот дел од приказната на Крикалев е тоа што тој станал последниот граѓанин на Советскиот Сојуз и не бил во можност да се врати во својот дом кој го знаел како Ленинград, кој сега е познат како Санкт Петербург. Сепак, неговата посветеност да остане на станицата Мир во услови на неволја и неговата посветеност на советската вселенска програма покажаа вистински патриотизам и професионализам.

Извор: Good.is
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот