X
 26.04.2024 Култура

Нови правила на „Оскарите“: Се зголемува бројот на номинирани во една категорија

Американската академија за филмски уметности и науки воведува нови правила почнувајќи од 2025 година. Веќе е познато дека во 2025 година доделувањето на „Оскарите“ ќе биде организирано на 2 март. Номинациите ќе бидат објавени на 17 јануари 2025 година.

Промени во областа на музиката

Ковид-пандемијата донесе големи промени во доделувањето, па сега Академијата ги менува правилата.

Во областа на музиката, од 2025 година (до) тројца композитори ќе можат да добијат златна статуетка, за разлика од една што му беше доделена на цел тим од музичари. Тоа секако ќе биде случај кога станува збор за песни во чие создавање многу музичари навистина вложиле еднаков труд. Исто така, во поширокиот избор за најдобра оригинална песна сега ќе се земат предвид 20 песни, наместо 15 како досега.

Промени во категориите на сценарио и анимирани филмови


Што се однесува до сценариото, членовите на Академијата ќе побараат да имаат увид во завршеното сценарио, наспроти практиката што важеше досега. Претходната практика значеше дека сценариото може да се натпреварува дури и кога (крајот) е недовршен.

Исто така, анимираните филмови повеќе нема да се делат на најдобри странски и најдобри (во светот). Доколку номинираниот анимиран филм ги исполнува сите услови, може да се натпреварува во главната категорија, без разлика дали е создаден во странска или домашна (американска) продукција.

Нови правила за најдобар филм


За да може филмот да освои главна награда, односно оној во категоријата најдобар филм, мора да биде на кинорепертоарот по следниот редослед.

Една недела прикажување на шест признати локации во САД, како и десет (последователни или непоследователни) дена прикажување во кината 45 дена по премиерата. Филмовите што ќе бидат премиерно прикажани во втората половина од годината мора да завршат со кината до 24 јануари 2025 година.

За две години Академијата ќе воведе нова категорија, „Оскар“ за најдобар кастинг во филм.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура