X
 14.09.2015 Култура

Најдобро чуваните тајни на Италија: Места кои мора да ги посетите

Не изненадува фактот дека најпопуларните дестинации во Италија се Колосеумот во Рим и плоштадот Св.Марк во Венеција на листата наречена „Ultimate travel list“, составена од веб страната Lonely planet. Но, што со помалку познатите места во Италија кои вредат да се видат?

 

италија


Колосеумот се наоѓа на седмо место од 500-те најубави места за посета на листата на Lonely planet, помеѓу Големиот Кањон на Америка и водопадите Угуазу, кои се наоѓаат на границата меѓу Бразил и Аргентина.

„Не постои нишро како римскиот споменик кој ќе го поттикне историчарот во вас, а Колосеумот го прави тоа совршено“, велат од веб страната. Плоштадот Св.Марк во Венеција се најде на 27-то место.

Но овие веќе познати светски икони на Италија се очигледни места за посета. Кои други помалку познати места се совршени за посета?

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура