X
 30.10.2015 Култура

Книгите кои мора да да ги прочитате според Стивен Кинг


Стивен Кинг е еден од најпопуларните и најсаканите автори на денешницава. Неговата „Shining“ стана култна хорор приказна во САД и пошироко.

На неговото пишување веројатно имале влијание книгите кои самиот тој ги прочитал. Од тие, тој издвојува 82 кои треба да ги прочита секој што сака да пишува.

На листата се наоѓаат дела од Нелсон Демил, Ли Чајлд и Стиг Ларсон, а се наоѓаат и некои класици, како „Војна и мир“ на Толстој.

Целосната листа најдете ја ОВДЕ.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура