X
 31.07.2019 Култура

Пристигнува уште една книга од серијалот „Игрите на гладните“: Раѓањето на Панем

Поминаа 11 години од објавувањето на трилогијата, која доби и филмска верзија. Сега, авторката Сузан Колинс најави дека „Играта на гладните“ ќе добие уште една книга претходник, односно приказна што ќе претходи на случувањата во таа филмска дистопија.

Авторката најави дека романот ќе се појави во книжарниците на 19 мај 2020 година. Случувањата во романот, што ќе опишува што се случувало на Земјата пред да завладее глад, ги опишува и случувањата што подоцна се наречени „Мрачни денови“.

Колинс вели дека со овој роман сака да прикаже како животот на Земјата станал суров.

- Со оваа книга, сакав да ја истражувам состојбата на природата, кои сме ние и што од она што го гледаме е потребно за опстанок. Периодот на реконструкција 10 години по војната, што се нарекува „Мрачните денови“ како што Панем се враќа на нозе - обезбедува плодна основа за ликовите да се справат со овие прашања и со тоа да ги дефинираат нивните ставови за човештвото - изјави Колинс.

Трилогијатa беше продадена во повеќе од 100 милони примероци и е преведена на 54 јазици, останувајќи на листата на бестселери на „Њујорк Тајмс“ повеќе од 5 последователни години.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура