X
 11.08.2016 Образование

Книги кои децата треба да ги прочитаат пред да завршат основно образование

Британската Национална асоцијација за предавање англиски јазик неодамна спроведе анкета за тоа кој е изборот на наставниците кога станува збор за книгите и учениците. Еве кои книги тие препорачуваат децата да ги имаат прочитано пред да завршат основно образование.

 

деца


1. „Чарли и чоколадната фабрика“, Роалд Дал
2. „Добра ноќ Мистер Том“, Мишел Маргориан
3. „Алиса во земјата на чудата“, Луис Керол
4. „Матилда“, Роалд Дал
5. „Груфало“, Џулија Доналдсон
6. „Хрониките на Нарнија“, К.С. Луис
7. „Многу гладната гасеница“, Ерик Карл
8. „Одиме на лов на мечки“, Мајкл Розен
9. „Догер“, Ширли Хјуз
10. „Каде што се наоѓаат дивите работи“, Морис Сендак
11. „Стиг на отпадот“, Клајв Кингг
12. „Црна убавица“, Ана Севел
13. „Железниот човек“, Тед Хјуз
14. „Флет Стенли“, Џеф Браун
15. „Вини Пу“, А.А. Милн
16. „Смешни коски“ Алан и Џенет Алберг
17. „Бебињата бувови“, Марин Вадел и Патрик Бенсон
18. „Хобитот“, Џ.Р.Р. Толкин
19. „Зелени јајца и шунка“, Д-р Сјус
20. „Воениот коњ“, Мајкл Морпурго
21. „Бајките од браќата Грим“, браќата Грим
22. „Тигарот кој дојде на чај“, Џудит Кер
23. „Конечно мир“, Џил Марфи
24. „Артемис Фаул“, Еоин Колфер
25. „Влакнестиот Маклери од дневникот на Доналдсон“, Ленлеј Дод
26. „Не сега Бернард“, Дејвид Мекки
27. „Дневникот на слабото дете“, Џеф Кинеј
28. „Кретените“, Роалд Дал
29. „Јас сум Дејвид“, Ани Холм
30. „Хајвејмен“, Алфред Нојс
31. „Падингтон“, Мајкл Бонд
32. „Неверојатната Грејс“, Мери Хофман и Каролин Бинч
33. „Есио Трот“, Роалд Дал
34. „Пет деца и тоа“, Е.Несбит
35. „Бев стаорец“, Филип Пулман
36. „Тајната градина“, Френсис Хоџсон Синтез
37. „Магичното далечно дрво“, Енид Блајтон
38. „Пајката фармер“, Мартин Вадел и Хелен Оксенбери
39. „Голтачи и амазони“, Артур Рансом
40. „Сребрениот меч“, Иан Сераилиер
41. „Најлошата вештерка“, Џил Марфи
42. „Алфи и Ени Роуз“, Ширли Хјуз
43. „Приказните на Шекспир“, Леон Гарфилд
44. „Патување до реката море“, Ева Иботсон
45. „Тажната книга“, Мајкл Розен
46. „Позајмувачите“, Мери Нортон
47. „Мрачна, мрачна приказна“, Рут Браун
48. „Веселиот поштар“, Алан Алберг
49. „Перси Џексон и крадецот молња“, Рик Риордан
50. „Коралин“, Нил Гејман
51. „Зоолошка“, Ентони Браун
52. „Островот на богатството“, Роберт Луис Стивенсон
53. „Гласови во паркот“, Ентони Браун
54. „Пепелашка“, Шарл Перо
55. „Децата од железничката станица“, Е.Несбит
56. „Киднапиран“, Р.Л.Стивенсон
57. „Прасето овца“, Дик Кинг-Смит
58. „Ветрот во вррбите“, Кенет Грам
59. „Ерагон“, Кристофер Паолини
60. „Нежниот џин“, Мајкл Морпурго
61. „Кадифениот зајак“, Марџери Вилијамс
62. „Пинокио“, Карло Колоди
63. „На патот кон дома“, Џил Марфи
64. „Супа од тиква“, Хелен Купер
65. „Среќниот принц и други приказни“, Оскар Вајлд
66. „Детето од улица“, Берли Доерти
67. „Анџело“, Квентин Блејк
68. „Снешко“, Рејмонд Бригс
69. „Мојата мајка“, ЕНтони Браун
70. „Малиот принц“, Антоан де Сент-Егзипери
71. „Тунелот“, Ентони Браун
72. „Приказната за Питер зајакот“, Беатрикс Потер
73. „Волкот брат“, Мишел Павер
74. „Астерикс“, Рене Гошини и Алберт Удерзо
75. „Огромниот гердан“, Мајкл Морпурго
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование