X
 25.04.2024 Живот

Неверојатни фотографии од розовата полна месечина направени низ целиот свет

Втората полна месечина во 2024 година на северната хемисфера се појави пред два дена и беше фотографирана од луѓето од целиот свет, појавувајќи се на исток во драматичен пламен на бои.

Полната месечина напролет позната е и како „розова“ месечина. Името „розова“ не го добила поради нејзината розова боја, туку по бојата на пролетните цвеќиња што цветаат во овој период од годината.

Извор: Forbes.com
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот