X
 01.12.2017 Живот

Илон Маск со совршена поента за теоријата според која Земјата е рамна

Да се биде теоретичар на заговор дека Земјата е рамна, е специјален вид игноранција и посветеност. Потребно е да го игнорирате фактот кој е научно прифатен како вистина, стотици години, и да дебатирате стотици аргументи кои докажуваат дека теоријата е лажна.

фото извор: Getty Images/Indy100

Исто така, треба да понудите сопствено објаснување за, на пример, изумирањето на диносаурусите.

Треба и да ги омаловажите на некој начин фотографиите на НАСА од Земјата и да докажете дека се лажни, да го објасните „Кориолис“ ефектот, ротацијата на ѕвездите во различни хемисфери.

Милијардерот од „Тесла“ и „Спејс екс“, Илон Маск, е најновата муза за феноменот. Маск поставил објава на „Твитер“ за изгрејсонцето и зајдисонцето на Марс, а потоа прашал зошто нема заедница што смета дека и Марс е рамен?

фото извор: Twitter

Можеби бидејќи од Земјата може да се набљудува и да се увиди дека Марс е сферичен, додека поддржувачите на теоријата дека Земјата е рамна не ја виделе сферичната Земја од вселената.

фотоизвор: Twitter
Подготвил: М.П.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот