X
 01.04.2020 Забава

Најмалиот од Фарските Острови има сопствен облак

Некои острови се познати по уникатната местоположба или по уникатната историја, но Лујтла Дујмун е познат по времето. Над островот, кој е најмал од Фарските Острови, често може да се забележи облак кој му дава уникатен изглед.


Фото: Wikipedia

Станува збор за вид облак кој се формира кога влажниот воздух кружи околу испакната географска форма, како врв на планина. Друг фактор што го прави уникатен е тоа што тој е единствениот од 18. главни Фарски Острови на кој не живеат луѓе.


Фото: Wikipedia

Но, на островот живеат овци. Фармерите го посетуваат островот еднаш годишно за да ги проверат своите стада. Еден од главните знаци на живот на островот се јажињата што ги оставаат фармерите кога се искачуваат на островот.

За сите други посетители не се препорачува искачување на островот, а достапен е превоз со брод кога морето е мирно.

Автор: Мишел Дебџак
Извор: mentalfloss.com 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава