01.04.2024 Живот

Длабок одмор без сон: Вежба што го освои светот, а трае само 10 минути

Длабокиот одмор без спиење наводно бил измислен од д-р Ендрју Д. Хуберман, невролог и професор на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Стенфорд“ во 2022 година. Се однесува на техника на медитација која ве става во нејасна, полуфокусирана состојба која ја доживувате непосредно пред да заспиете - кога не сте будни, но уште не сте заспале.

Идејата е дека влегувањето во оваа состојба слична на спиење, 10 до 30 минути секој ден, му овозможува на вашиот мозок да се одмори и ресетира, па потоа ќе бидете попродуктивни.

Во видеото на социјалните мрежи се вели дека овој метод може да ви помогне да закрепнете од недостигот на сон, кога се чувствувате уморни или кога не можете да се фокусирате бидејќи не сте спиеле доволно.

Што значи техниката „длабок одмор без сон“?

1. Легнете. Вдишете длабоко низ носот, а потоа издишете преку тенко стиснати усни, препорачува д-р Хуберман, бидејќи така ќе го забавите пулсот и ќе го опуштите нервниот систем.

2. Замислете батериска ламба и насочете ја кон различни делови од телото, почнувајќи од стапалата. Фокусирајте се на чувството на она што го допираат стапалата: тоа може да се вашите чорапи или тепихот.

3. Кога целиот долен дел од телото ви е осветлен, вдишете длабоко низ носот и издишете низ устата. Повторете уште двапати и секојпат кога ќе издишете, замислете како вашето тело тоне во душекот.

4. Полека движете ја батериската ламба кон стомакот, градите, вратот, а потоа рацете. Кога ќе стигнете до грбот, вдишете низ нос и издишете низ уста. Фокусирајте се на она на кое се потпира вашиот грб и замислете како полека тонете во него.

5. Поместете ја батериската ламба така што ќе ги покрие скалпот и задниот дел од главата, а потоа опуштете го целото лице.

6. Замислете дека гледате надолу во вашето осветлено тело, па „намалете ја светлината“ за сјајот да биде помалку интензивен.

7. Повторно фокусирајте се на дишењето и замислете си како целото тело тоне во душекот.

8. Движете ги прстите на нозете, свиткајте ги колената, движете ги горниот дел од телото и главата од една страна на друга и кренете ги рацете. Потоа отворете ги очите: вежбата е завршена.

Извор: n1info.rs
Фото: Freepik