X
 02.05.2023 Забава

Месечен хороскоп за мај 2023 година

Овен

Во мај кај овенот ќе се разбуди желбата за запознавање нови луѓе. Затоа, работната посветеност попрво ќе се тргне настрана и ќе тргнете по нови искуства. Со нетрпение очекувате да запознаете многу нови луѓе од различни култури кои ќе ви донесат многу возбуда и нов поглед на светот во вашиот живот. Како што велат, најубавите работи се непланираните, а овој период директно поттикнува спонтани одлуки. Затоа, искористете го максимално и обидете се да ја послушате вашата интуиција - може да доживеете нешто незамисливо.

Со доаѓањето на овој месец енергијата на oвенот континуирано ќе се зголемува. Благодарение на убавото време, може да немате мотивација за работа, а повеќе ќе сакате да се концентрирате на слободното време. Не обидувајте се да се борите со тоа бидејќи ќе се чувствувате среќни само ако ги задоволите вашите потреби. Ако сè уште сакате да работите на вашата кариера, обидете се да контактирате со некој колега кој може да ужива да поминува време со вас.
Мај е месец на љубовта. Ако имате партнер, ќе се чувствувате како да поминувате повеќе време со него. Меѓутоа, доколку сте слободни, внимавајте, може да се соочите со депресивност.

Бик

Мај кај бикот буди неизмерна желба за љубов и физички контакт. Во исто време, овој месец може да се соочите со претерана потреба да го контролирате и присвоите партнерот, што дефинитивно не е пожелно и напротив, може да доведе до разочарување. Затоа, ослободете се од вашите посесивни тенденции, дајте му простор на партнерот и уживајте во заедничките моменти. Во овој период ќе се разбуди нова животна енергија и ќе ви се отворат нови можности во личниот раст, затоа тргнете по тоа и не обесхрабрувајте се.

Во мај, благодарение на влијанието на Сонцето, биковите ќе си ја вратат самодовербата во сите аспекти на животот. Затоа, одлично време е да се вратите на работите што сте ги избегнале мислејќи дека не сте доволно добри. Можеби овој пат ќе бидете многу пријатно изненадени. Ќе бидете независни и малку егоцентрични, па ќе биде подобро сами да се грижите за нив.

Близнаци

Мај ќе биде фокусиран главно на врските. Конечно ќе најдете хармонија, а вашите емоции ќе се стабилизираат. Постепено, ќе се зајакне способноста да сочувствувате со другите и да ја приспособите комуникацијата со другите. Затоа ќе можете да ги вратите на ваша страна оние што се оддалечиле од вас извесно време и ќе најдете заеднички јазик. Во овој период ќе бидете склони кон зависности, па затоа внимавајте што правите.

Близнаците во мај ќе се обидат да компензираат за конфликтите кои ги предизвикуваа претходните месеци. Благодарение на Венера, работите ќе одат како подмачкани - ќе ви даде трпение, посветеност и несебичност. Но, не очекувајте сè да поправите со неколку слатки зборови. Некои врски едноставно се премногу нарушени. Оваа планета ќе ве стигне и во однос на парите. Честопати ќе имате тенденција да купувате огромни работи што всушност нема да ги користите. Вашето опкружување може да го забележи ова, а многумина нема да се срамат да разговараат за вашите склоности со другите.

Рак

Ракот во мај ќе се соочи со проблеми во врската кои се наталожуваат долго време. Малите навестувања кои сте ги превидувале ќе излезат на површина и ќе се претворат во посериозни проблеми, па ќе треба да се средат. Меѓутоа, во ова време овие работи ќе ве изморат, а вие ќе бидете неволни. Но, не е неопходно да се реши сè одеднаш; важно е барем да се започне со промени чекор по чекор. Доколку немате партнер, овој период нема да биде најдобар за воспоставување нови врски; користете го повеќе за да ги откриете вашите соништа и потреби.

Марс во мај негативно ќе влијае врз сите што се родени во овој знак. Ќе имате тенденции да ги заобиколувате проблемите така што ќе ги одложувате и ќе ги решавате подоцна.

Од друга страна, вашиот заштитен инстинкт ќе биде посилен од вообичаено. Доколку некој ваш близок е загрозен, ќе го браните по секоја цена, а нема да се двоумите да употребите дури и физичка сила. Сепак, оние од вас што ќе се обидат да ги потиснат своите чувства ќе постигнат само неоправдан гнев.

Лав

Во мај лавот ќе почне да размислува за формирање семејство. Ова ќе биде придружено со желбата за продлабочување на односот со партнерот и со вашите деца. Сè друго во овој период ќе се тргне настрана, а вие ќе се фокусирате само на семејството и среќата. Ова ќе ве направи совршен партнер и родител. Доколку сè уште немате семејство, овој месец е совршено време за средба и сериозни познанства. Затоа, искористете ја оваа можност, одете меѓу луѓето, отворете се за нови искуства и бидете свои; ве очекуваат пријатни моменти.

Мај може да биде прилично напорен и со обврски за лавовите, особено кога се работи за семејството. Хороскопот покажува дека може да се случи нешто што ќе го промени животот. Тоа ќе биде месец на љубовта; можно е да добиете одлични вести за нечиј брак или бременост. Без разлика дали сте вклучени вие или некој друг член на семејството, радувајте се.

Севкупно, овој месец ќе биде полн со среќа и мир за вас, па ќе имате тенденција да заборавите на работата или училиштето, а наместо тоа, ќе уживате во вашето време со активности на отворено.

Девица

Мај ќе биде предизвикувачки месец за девицата. На полето на кариерата има многу пречки кои ќе мора да ги надминете. Нема да биде лесно, но ќе се справите со тоа. Со вашето трпение, кое дефинитивно нема да ви недостига овој месец, можете многу и дополнително ќе стекнете драгоцено искуство кое подоцна ќе можете да го искористите на работа. Но, во врската ќе се борите со стравот од искреноста. Ако има нешто што не ви се допаѓа, кажете го сега и не чекајте ништо.

Во мај девиците ќе бидат под значително влијание на Јупитер. Тоа ќе биде одговорно за вашиот ненаситен глад за нови информации. Покрај тоа, новостекнатите информации можат да ви помогнат да се претставите подобро од вашите колеги на работа. Што се однесува до семејството, ќе се стремите да се однесувате со сите многу внимателно и да направите сè што можете за да избегнете каква било штета. Сепак, понекогаш ќе биде подобро работите да се кажат директно - на овој начин, можете значително да го забрзате нивното решение.

Вага

Мај ќе биде месец полн со неизвесност. Вагите ќе почнат да се сомневаат во себе, а тоа ќе се одрази и врз нивните перформанси. Ќе треба да ве пофали и да ве увери околината дека добро ви оди, што сепак ќе им здодее по некое време. Ќе почнете да се соочувате и со нервози кои можат да ви направат проблеми на работа, бидејќи тоа ќе ви ја наруши концентрацијата. Во овој период ќе го цените семејството и партнерот, кои најмногу ќе ве поддржуваат, па немојте да се плашите да побарате од нив прегратка.

Нервозата ќе ве обземе во мај. Ќе имате проблеми со управувањето со времето, а нема да ви биде лесно да се концентрирате на работата. Ќе се појават и работи кои долго време ги одложувате, а стравот да не завршите сè навреме ќе ве направи да изгледате емотивно небалансирани.

Ова, исто така, може да има влијание врз инаку непроблематичните односи со семејството и пријателите. Ќе се обидат да ви помогнат, а ако не се контролирате добро, тоа може да предизвика да го исфрлите бесот врз нив.

Скорпија

Мај ќе биде период на љубов и љубовни врски. Скорпиите би можеле да го искористат ова прекрасно време за да ги одведат саканите личности на одмор бидејќи тоа е единствена можност да поминат убави моменти заедно. Оние што немаат партнер ќе имаат големи шанси овој месец да го запознаат вистинскиот. Нема да има проблеми за решавање во мај, а вие ќе можете да уживате исклучиво во сегашниот момент. Поради тоа, ќе зрачите со многу позитивна енергија, а луѓето околу вас ќе бидат воодушевени од тоа.

Во мај ќе се чувствувате одлично во врската со партнерот. Одете со него надвор од градот за време на викендот или почестете се и имајте пријатна и опуштена вечер во бањата. Слободните скорпии ќе уживаат во излегувањата бидејќи ќе бидат сакани, а никој нема да може да ги одбие, благодарение на влијанието на Венера.
Многу добро ќе ви оди и на работа. Идеите едноставно се појавуваат, а вие ќе ја одобрите можноста и ќе одите напред и ќе бидете успешни. Само внимавајте да не бидете премногу безмилосни и егоцентрични.

Стрелец

Мај ќе биде месец на личен развој за вас. Стрелците ќе ги изострат сите свои сетила што ќе им помогне да се ориентираат во сите аспекти од нивниот живот, особено во нивните врски. Ќе бидете отворени за нови информации и искуства. Сепак, можно е во некои ситуации да изгледате малку пречувствителни, што би можело да го избрка вашиот партнер. Најдобар избор за вас е да ги ослободите вашите емоции и внимателно да ги гледате и потоа да донесете заклучок. Тоа може да ви помогне да се движите во вашиот живот. Во ова време ќе ги средите вашите приоритети и цели и ќе ги следите.

Во мај стрелците под влијание на Јупитер ќе имаат претерани очекувања од животот. Веројатно ќе очекувате максимално внимание и грижа од партнерот, но може да бидете разочарани. Партнерот ви верува и знае дека нема потреба да се грижи за вас бидејќи можете сами да се справите со сè.

Исто така, овој месец е совршено време да размислите за вашите лоши навики и да започнете да се борите со нив. Иако на почетокот може да изгледа неостварливо, тоа сигурно ќе ве натера да се движите напред.

Јарец

Мај ќе ги истакне самодовербата и силните амбиции кај вас. Ќе успеете да направите сè што ќе зацртате како цел и ништо нема да ве премисли. Ќе уживате да бидете во центарот на вниманието на другите; нема да се грижите дали луѓето убаво зборуваат за вас или не; само ќе сакате да бидете тема на нивните разговори. Вашето егоцентрично однесување ќе предизвика расправија со вашиот близок пријател, а за тоа подоцна ќе зажалите. Најдоброто нешто што можете да го направите овој месец е да се затворите во вашиот балон и само да се фокусирате на вашите цели. Ќе биде добро да додадете некоја вежба во вашиот распоред; вашето тело ќе ви се заблагодари подоцна.

Во мај јарците може побрзо да ги постигнат своите цели. Иако календарската година едвај е на половина, би сакале веќе да сте постигнале сè што сте зацртале за оваа година поради влијанието на Марс. Ќе бидете строги и кон себе и кон другите, а ако некој се соочи со вас, тоа ќе доведе до расправија. Сепак, ќе се уверите дека сте во право и нема да сакате да слушате други мислења.

Водолија

Мај ќе предизвика некои контрадикторни чувства кај вас. Ќе дојдете до раскрсница во приватниот живот, а нема да знаете по кој пат да тргнете. Најмногу ќе ве мачи љубовниот живот. Ќе почнете да се прашувате дали вашиот партнер е вистинскиот и ќе почнат да се појавуваат спомени од вашата стара љубов и ќе почнете да ги споредувате двајцата. Треба да се обидете да најдете внатрешна рамнотежа и да се исклучите малку. Одењето на прошетка во шума, чист воздух и вежбање ќе ви биде добро. Ќе се чувствувате исполнето и кога сте со други луѓе, па затоа поканете еден од вашите пријатели на чаша вино и забавувајте се заедно.

Во текот на овој месец може да има мал хаос во односите. Го обожавате партнерот, но и покрај тоа, често ќе имате тенденција да се враќате на последната врска и да размислувате што сте згрешиле. Односот со бившиот партнер не е најдобар, а вие би сакале да го промените тоа.

Ќе имате сигурна перцепција за фазите на Месечината. Тоа ќе влијае врз вашето расположение, вашата работна посветеност и вашето здравје. Ќе бидете особено подложни на болки во зглобовите, а и вашата кожа ќе биде чувствителна. Затоа, не двоумете се да инвестирате во квалитетни лосиони за тело и витамини.

Риби

Во овој период ќе почувствувате толку многу љубов во себе. Тоа е така затоа што мај ќе изнесе многу нежност и наклонетост кои ќе ги ширите наоколу. Овој месец е идеален за запознавање нови луѓе и зајакнување на вашите сегашни врски. Благодарение на вашиот природен шарм, ќе го привлечете вниманието на другите луѓе кои ќе се чувствуваат безбедно со вас. Имате и неверојатна способност за сочувство, па ќе им бидете поддршка на сите на кои ќе им треба. Помагањето на другите ќе ве задоволи, а исто така ви помага да ги средите вашите мисли. Можеби ќе дојдете до некои заклучоци во врска со односот со партнерот.

Мај за многумина е месец на љубовта, а за рибите сигурно нема да биде поинаку. Нормално, ќе бидете воодушевени, но доколку партнерот ве разочара, начинот на кој се справувате со тоа би можел многу да каже за природата на вашата врска, што можеби долго време не сте го признале. Затоа, тоа е одлична можност да застанете некое време и да размислите дали сте задоволни од вашата врска или не.

Овој период може да донесе и каење за минатото. Не треба да копате во него премногу длабоко, туку да гледате напред.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава