X
 02.03.2023 Живот

Месечен хороскоп за март 2023 година

Овен

Овенот ќе блесне благодарение на новата енергија. Со доаѓањето на пролетта ќе почувствувате голема доза на мотивација за вежбање, а благодарение на вашата силна волја, која дефинитивно нема да ви недостига во овој период, за миг ќе почувствувате големи промени. Организираноста и ефикасноста ќе ви станат силна страна, особено на работа, бидејќи ќе можете веднаш да ги спроведете вашите идеи без проблеми или временски одложувања. Но, не заборавајте на правилната исхрана и витамините; на вашето тело ќе му треба доволно грижа во овој период.

Овенот ќе се чувствува како прероден. Март ќе ви даде многу ментална енергија. Веројатно ќе се обидете да ги постигнете своите цели и во личниот живот и во кариерата. Меркур ќе ви помогне јасно да ги дефинирате вашите цели и начините за нивно постигнување. Одлично време е да започнете да посетувате курс и да организирате состаноци од големо значење.

Сепак, овој месец веројатно ќе донесе и болести на респираторниот систем, како настинка или грип. Ако не си дадете доволно време за заздравување, може да го забавите закрепнувањето.

Бик


Март ќе ви донесе многу енергија. Овој пролетен месец ќе биде фокусиран на врските. Длабоко размислување за работите нема да биде на дневен ред. Ќе бидете поспонтани, па не плашете се целосно да ја искористите секоја можност, но одредена доза на претпазливост би била соодветна. Ќе бидете полни и со физичка сила, која добро ќе ја искористите во спортски активности. Но, внимавајте да не претерате. Вашите мускули ќе бидат склони кон претерано истегнување во овој период. Затоа, внимавајте на исхраната.

Во март животот на биковите ќе биде полн со позитивна енергија во многу аспекти од животот. Особено во врските, на кои ќе влијае Венера. По значителна пауза, вашата сексуалност ќе се разбуди, а вашиот партнер несомнено ќе го цени тоа. Сепак, внимавајте да не бидете премногу страсни бидејќи тоа може да го обесхрабри.
Оваа планета ќе влијае и врз вашата желба да се опкружувате со убавина. Затоа е идеално време за украсување на домот или менување на изгледот.

Близнаци

Март ќе биде луд месец. Расположението на близнаците ќе се менува, а потребата секогаш да го имаат последниот збор ќе се засили. Сепак, овој пристап може да ги избрка вашите пријатели, а тие ќе сакаат да се држат на дистанца од вас. Затоа, не треба толку да се држите до вашата вистина за да не се расправате непотребно со некој за кој навистина се грижите. Во овој период на површина ќе излезат и стари проблеми кои ќе бараат решение. Иако нема да ви биде лесно, конечно ќе го оставите минатото да замине и ќе започнете нов живот.

Март ќе биде знак за кавги за близнаците. Ќе се расправате за ситници, а подоцна може да зажалите. Покрај конфликтите, ќе се вратите и на старите грешки од минатото. Но, не треба да се обидувате да се борите со овие чувства, туку да се обидувате да ги анализирате и да научите од нив. Врските ќе бидат тешки за вас во овој период бидејќи ќе бидете нескротливи за слобода, но во исто време ќе ја одржувате лојалноста.

Рак

Март кај ракот буди силни емоции кои овој знак на почетокот нема да може да ги контролира. Можете да очекувате неконтролиран излив на емоции што може да предизвика значителни проблеми и во личниот и во професионалниот живот. Вашето однесување ќе биде главно импулсивно, па во овој период обидете се да се фокусирате на внатрешниот мир и размислете добро пред да кажете нешто. Ова ќе ги подобри не само вашите комуникациски вештини, туку и вашата емпатија кон другите. Можете да ги изразите вишокот емоции преку некоја физичка активност заедно со ментален тренинг, како на пример борачките вештини.

Во март раковите ќе мора да имаат поголема контрола над себе. Ќе бидете експлозивни и на работа и дома. Ова ќе има значително влијание врз вашите односи со колегите. Веројатно не сте многу дружељубиви, а оние што не ве знаат може да ја помешаат оваа карактеристика со вашата личност. Читањето може да ви помогне да се смирите. Најдете тивко место, земете ја омилената книга и дозволете си да бидете вовлечени во заплетот. Исто така, стекнувањето знаење ќе ви помогне да се опуштите.

Лав

Март кај лавот буди сексуална енергија и нескротлив апетит. Сега ќе се отворат сите теми што ви беа табу, а вие ќе почнете да откривате нови области на сексуалноста. Планирајте цел викенд со партнерот само за себе за да уживате во интимните моменти без да го нарушите спокојството. Сепак, вашата желба за секс ќе биде толку силна, што ќе ви се допадне идејата за целосна слобода, која подоцна би можела да излезе од контрола. Немојте да ве залажува моментот на опиеност за да не го изгубите она што е навистина важно.

Март ќе биде месец на независност и промени за вас. Без разлика дали се работи за промена во вашето однесување, начин на живот, на работа или промена на вашиот изглед, максимално ќе уживате во тоа. Сепак, тоа ќе донесе и некои негативни работи. Ќе сакате да се ослободите од тековните обврски и да уживате во слободата. Можеби подоцна ќе зажалите за таквите промени.

Доколку ве привлекуваат алтернативните науки, овој месец е одлично време да се впуштите во нив бидејќи хороскопот покажува дека ќе ве просветли исклучителен талент, кој можеби нема да трае долго.

Девица

Во март девицата ќе почувствува потреба за нежност и љубов. Буквално ќе посакувате прегратка од некој близок, а нема да можете да остварите доволно физички контакт. Но, во овој период ќе почнете да се држите за многу работи и веднаш да сакате сѐ, што ќе ве држи во постојана напнатост. Во исто време, ќе бидете склони кон измислување сценарија, што често може да доведе до разочарување. Уживајте во сегашниот момент и дозволете си да бидете понесени од она што ви го нуди животот.

Март ќе биде доста див за девиците во однос на врските. Можно е да се појави некој посебен во вашиот живот и да се заљубите во него на прв поглед. Иако веројатно не можете да престанете да размислувате за оваа личност, треба да дозволите работите да се одвиваат по свое темпо и да не брзате со ништо.

Позитивноста ќе ве обземе овој месец. Ќе се разбудите со ентузијазам и ќе се справите со сите обврски со леснотија и хумор. Но, внимавајте на колегите, кои ваквото расположение може да го сфатат како опортунизам и да ве гледаат како закана.

Вага

Март на вагата ќе ѝ донесе значително подобрување во комуникациските вештини. Најмногу ќе го искористите во работата, каде што конечно ќе соберете храброст, ќе се издвоите од толпата и ќе ги диктирате вашите услови. Истовремено, ќе бидете мотивирани да изучувате странски јазик, на кој ќе се истакнувате и ќе започнете да барате можности каде што ќе можете да комуницирате. Ќе копнеете и по времето поминато со семејството, па затоа планирајте заедничко патување на планина. Ќе видите како тоа ќе ви користи и дополнително ќе ги зацврстите врските за кои во последно време немате време.

Вагите ќе бидат на врвот на светот во март. Сè ќе функционира одлично, и дома и на работа, а ќе биде одлично време да заминете на краток одмор. Обидете се да смислите семејно патување за неколку дена. Особено вашите родители ќе го ценат тоа бидејќи во последно време не поминувате многу време со нив.

По тешкиот почеток на годината, заслужувате пауза, па дури и идеи за нови проекти може да ви дојдат на ум. Идеално време е да продолжите напред во животот, затоа не плашете се да им ги презентирате плановите на колегите. Вашите напори несомнено ќе бидат ценети.

Скорпија

Овој месец на скорпиите ќе им донесе одредена емоционална нестабилност и вишок енергија. Расположенијата ќе ви се менуваат, па дури и ситни работи може да ве исфрлат од рамнотежа. Затоа, препорачливо е да научите како да работите со вашите емоции бидејќи во спротивно, вашето променливо расположение може да ги обесхрабри вашите пријатели и семејството да поминуваат време со вас. Исто така, ќе имате добра кондиција овој месец, затоа не плашете се да го искористите тоа. Најдобрата активност за вас е џогирање или трчање. Можеби треба да се обидете да се пријавите на некоја трка која може да ви помогне да го одвлечете вниманието од сето она што ви пречи, а исто така ќе се чувствувате навистина добро за себе.

Скорпиите ќе бидат немирни и проактивни во март. На некој начин ќе бидете склони кон љубомора, што ќе доведе до одмаздничко однесување бидејќи Марс ќе влијае врз вас. Размислете внимателно за вашите постапки и за тоа што ги предизвикува.

Бидејќи вашите реакции на какви било промени нема да бидат многу позитивни, најдоброто нешто што треба да го направите е да ги избегнувате. Обидете се да се занимавате со некој спорт. Тоа е одличен начин да се искористи вишокот енергија.

Стрелец


Стрелците во март ќе бидат во хармонија со нивните родителски инстинкти, кои ќе бидат доста силни овој месец. Значи, ако имате деца, однесете ги на патување и оставете го вашиот партнер да ужива во слободното време. Ако немате деца, тогаш можеби е време да почнете да размислувате за основање семејство. Март позитивно ќе влијае и врз вашата физичка кондиција. Ќе бидете мотивирани за секакви спортови и вежби, видливи на вашето држење на телото и целокупното здравје. Дајте си малку време за одмор и не заборавајте да јадете добро.

Март ќе биде одлично време за враќање на семејните вредности. Обидете се да поминувате што повеќе време со вашите деца, но од друга страна, не заборавајте и на вашиот партнер. Можете да се обидете да го поканите вашиот родител или брат или сестра на патување само за вас двајца, бидејќи веќе подолго време немате време еден за друг.

Стрелците ќе бидат склони кон меланхолија, која нема да има конкретна причина, а со тоа и решение. Може да се обидете да ги совладате овие чувства; сепак, веројатно нема да можете целосно да ги потиснете.

Јарец

Март ќе донесе силна мотивација за работа и желба за висока заработка кај јарците. Ќе можете максимално да ја вложите вашата енергија на работа, така што таму ќе поминувате денови и ноќи. Иако на почетокот ќе изгледа дека вашето тело добро се справува со тоа, уморот ќе ве погоди подоцна, а може да почувствувате мигрена и болки во грбот, па затоа немојте да работите толку многу и дајте си доволно време за одмор. Ќе достигнете некоја висока заработка, но треба да заштедите пари. Во овој месец позицијата на планетите нема да биде во прилог на големи инвестиции.

Заборавањето на работата ќе биде предизвик за јарците во март. Целиот живот ќе ви биде работата, а без разлика дали уживате во неа или не, нема да можете да престанете да размислувате за вашите обврски ниту дома. Кога станува збор за децата, нема да имате проблем со никаква активност и затоа ќе ја зајакнете својата позиција како авторитет. Но, не претерувајте со строги правила.

Водолија

Водолиите воопшто нема да застанат во март бидејќи ќе бидат доста активни, а ќе бидат многу одлучни, па дури и сурови во однос на следење на нивните цели. Ќе ви оди подобро отколку што би очекувал вашиот шеф, а ќе биде изненаден од вашите достигнувања. Вашата самодоверба ќе расте, а вие ќе станете центар на вниманието. Веројатно ќе доживеете забелешки и непријателски погледи од вашите љубоморни колеги кои сакаат да бидат на вашата позиција. Делумно тоа ќе ве натера да се чувствувате добро, но од друга страна ќе ве допре и ќе одите кај партнерот да барате поддршка.

Водолиите ќе бидат многу зафатени овој месец. Вашиот труд и успех ќе имаат тенденција да ги надминат вашите вообичаени перформанси, што би можело да биде одлична можност да ги искористите и да добиете зголемување на платата или да добиете бенефит за вработените што ви биле одбиени во минатото.

Сепак, во март ќе бидете многу импулсивни во другите аспекти од животот, што може да го наруши вашиот однос со оние со кои сте блиски. Кога ќе одвојат време да одговорат на вашата порака, тоа ве фрустрира и затоа може да одлучите да поминете помалку време со некои од нив или целосно да ги избегнете.

Риби

Март ќе биде месец кога рибите ќе почувствуваат желба за знаење и учење. Вашата меморија ќе може да апсорбира неверојатна количина информации; дури и вие ќе бидете изненадени од тоа. Така, имате единствена шанса да започнете да учите нешто за што размислувате подолго време, бидејќи сега е време да ги надминете предизвиците. Бидете внимателни. Сè уште треба да ги почитувате другите. Иако ќе имате неверојатни комуникациски вештини, вашата желба да постигнете најдобри резултати може да им наштети на некои од вашите пријателства без оглед на околностите.

Рибите во март ќе изгледаат како различни луѓе поради влијанието на Меркур. Од една страна, вашите вештини за зборување ќе се подобрат, што може да ви користи на многу начини, но исто така ќе донесе искушение да манипулирате со другите. Не само што вашите намери би можеле да излезат од контрола, туку и би можеле да излезат на виделина, а вие сосема веројатно би изгубиле многу од вашите најблиски.

Оваа планета, исто така, ќе ви донесе многу креативност каква што досега не сте доживеале. Зошто да не се обидете со сликање или слични креативни активности?

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот