X
 02.07.2018 Здравје

Педијатарот Катерина Обочки за Деца.мк: Лекарите не се за плашење деца, интернет-групите не се ординација, алтернатива само со дозвола од лекар...

И покрај искрените добри намери, родителите многу често прават грешки

Кога се работи за здравјето на децата, родителите имаат мал милион прашања, сакаат сè да знаат, сакаат сами да можат да се снајдат во секоја ситуација. Но, и покрај искрените добри намери, многу често прават грешки. Некои премногу паничат, други бараат лек на социјалните мрежи, избираат педијатар според пријателство, се потпираат на туѓо искуство и што уште не. И во сите тие приказни многу често или го нема вистинскиот лекар или наместо за лекување, родителите го користат за заплашување на децата. За овие и другите „мали“ прашања од родителите, одговор и совети Деца.мк побараа од д-р Катерина Обочки, педијатар-пулмоалерголог.

Прочитајте ја во целост информацијата на ОВОЈ ЛИНК
Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје