02.12.2020 Образование

Драмското студио „Сцена“ и децата, идни актери се приспособија на пандемијата: Онлајн учиме да глумиме

- Читав општа психологија за деца и текстови за комуникација и пристап со деца од различна возраст. Разговарав со негувателки од градинки и професори од драмски факултет со цел да се подготвам пред да почнеме со „Сцена“. Со текот на работата само ни се потврди тоа дека секое дете во себе има еден уметник или актер, но за жал тоа со текот на времето знае да се изгуби. Наша задача е да се задржи таа детска невиност, фантазија и креативност кај нив. Тоа би им се нашло понатаму ако сакаат да станат и професионални актери – надополнува Миа.

Теа и Миа се едногласни дека колку што им имаат пренесено знаење на децата, толку и имаат научено од нив. Кај нив на час нема оценување и сите се другари. Целта кај двете е да се разбуди скриената актерска жичка што ја носат децата, кои со самото запишување во „Сцена“ веќе покажале љубов и интерес кон оваа уметност.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.