04.09.2022 Живот

Злато и сребро освоија средношколци на натпревар по астрофизика, студентски мемоари, патарините во Македонија... Што пишувавме неделава

Препечен леб, пена во сок, напад од гаврани и оси во парк... Какви необични претставки добива Агенцијата за храна и ветеринарство?

Најчесто граѓаните не знаат кои се ингеренциите на Агенцијата за храна и ветеринарство, односно не се информирани претходно до кои институции треба да се обратат за своите домашни, комунални, пазарни или здравствени проблеми.

СТУДЕНТСКИ МЕМОАРИ: Љубо Трифуновски (84), хорски диригент, дипломирал на Педагошката академија во 1962 година - Не знаевме што значи во испитна сесија да не ги дадеш сите испити

Колкава треба да биде љубовта кон музиката и образованието за човек речиси секој ден да патува пеш 25 километри, на сонце, дожд, снег, дење или ноќе, за да заврши школо? Така Љубо Трифуновски (84), еден од најпознатите македонски хорски диригенти, врвен музичар и педагог, творец на најуспешниот македонски хор „Стив Наумов“, овенчан со награди од целиот свет, во младоста патувал од селото Велушина до градот Битола за да учи Учителска школа.

Две злата и две сребра освоија ученици од охридската гимназија на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

Неодамна четири наши средношколци освоија два златни и два сребрени медали на Меѓународен онлајн натпревар по астрономија и астрофизика од вкупно 4.600 учесници од 68 земји во светот, на возраст од 14 до 18 години.

СТУДЕНТСКИ МЕМОАРИ: Саво Цветковиќ (98) го напуштил фудбалот за да студира хемија - Професорите уживаа поголема почит дури и од партиските функционери

Денешните генерации обожаватели на фудбалот, особено оние од средношколските клупи, веројатно не слушнале за стрелецот на првиот гол за најголемиот фудбалски клуб Вардар, професорот Саво Цветковиќ (98). Но, најголем дел од нив, оние ученици од прва година гимназиско образование, сѐ уште учат од неговиот учебник по хемија.

Македонија е меѓу земјите со најскапи патарини во регионот, но не и со најквалитетни патишта

Двете нови патарини на автопатот Скопје – Штип - Скопје, кои беа пуштени во средината на јули и кои ќе ги чинат граѓаните дополнителни 240 денари, ја направија македонската автопатска мрежа една од најскапите во регионот, но не и со најдобрите делници.

Балсами за усни, масти, кремови за раце... Средношколци од Кавадарци создадоа палета козметички и фармацевтски производи

Средношколци од фармацевтската струка од училиштето СОЗШУ „Ѓорче Петров“ во Кавадарци произведоа пет козметички и фармацевтски производи за нецела учебна година во својата фармацевтска лабораторија
Тагови:

Живот