X
 05.07.2018 Култура

Невиден метеж на небото...FlightRadar24 објави снимка на која се прикажуваат 202.000 лета во текот на еден ден, што претставува сведоштво за една од најголемите турканици на небото забележани во историјата.


Мапа на летови
(Фото: Screenshot)


На анимираната мапа може да се види како изгледало небото минатиот петок, кога официјално е објавено дека станува збор ја најголемиот метеж на небото од 2006 година – полетале и слетале 202.157 авиони, додека во еден период на небото имало над 19.000 летала.

FlightRadar24 е еден од најпопуларните портали за следење летови, а својот телефон, таблет или компјутер само за неколку секунди можете да го претворите во радар што ги следи летовите низ светот.

Погледнете како изгледаше небото во петокот:


Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура