X
 05.11.2020 Живот

Како денес би изгледале Нефертити, Клеопатра, Аристотел и други историски личности?

Ако некогаш сте се запрашале како би изгледале историските личности кога би биле живи денес, графичката дизајнерка Бека Саладин ја создаде серијата „Ројалти нау“. Како што вели таа, сакала да го донесе минатото во сегашноста и да ни помогне да ја разгледаме историјата од сосема нов агол.

- Многу луѓе мислат дека користам само апликација или едноставно го менувам лицето, но станува збор за многу покомплексен процес со цел да изгледаат пореално - вели таа.

- Користам „Фотошоп“ така што на крај наоѓам слика на која ќе работам, а потоа почнувам да додавам црти на лицето - додава таа.


Извор: Bored Panda
Фото: Instagram | Facebook
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот