X
 08.08.2022 Живот

Швајцарскиот енергетски регулатор им порачува на граѓаните да чуваат свеќи во домовите

Граѓаните на Швајцарија треба да набават свеќи за своите домови за случај на повеќечасовни прекини во испораката на електрична енергија, порача Вернер Лугинбил, шефот на националниот енергетскиот регулатор (Елком).

Во Швајцарија веќе за наесен се подготвуваат за проблеми во електроснабдувањето, а на граѓаните им се порачува да бидат подготвени за прекини во испораката во зимските денови.

-Ве советувам да имате доволно свеќи во куќата. Кој има шпорет на дрва, треба да има доволно дрва - рече тој, посочувајќи дека предупредувањата на „Елком“ изминатите години не биле примани доволно сериозно.

Доколку дојде до недостиг од струја, швајцарските власти подготвија мерки, како што се намалување на уличното осветлување, исклучување на осветлувањето на излозите и осветлените реклами.

Се размислува и за воведување забрана за употреба на уреди за правење снег, како и за продажба на електрични греалки.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот