X
 10.06.2021 Живот

Кои бои на фудбалските дресови досега се покажале како најуспешни на Европското првенство?

Црвени дресови ќе носат повеќе од половина од вкупно 24 екипи што ќе учествуваат на УЕФА Евро 2020. Кои од нив имале најмногу среќа низ годините? И што со шорцовите и чорапите?

Кога се прави изборот на бои за натпревар, важен е јасен контраст со цел да се обезбеди најдобро можно искуство на натпреварот и разграничување на дресовите во корист на играчите, официјалните лица и публиката.

УЕФА ѕирна во просториите на комплетите на минатите победници на Европското фудбалско првенство за да открие кои бои веројатно ќе донесат успех на првенството, кое ќе почне на 11 јуни.


Досега, црвената е најуспешната боја на дресови во историјата на Европското првенство со шест победи во финалето, кога победниците носеле црвени дресови, но и шест загуби за тимови кои носеле црвено, со што се создава еден вид дилема за 13. екипи што се квалификуваа на Евро 2020 и ќе носат црвени дресови (Австрија, Белгија, Хрватска, Чешка, Данска, Унгарија, Македонија, Португалија, Русија, Шпанија, Швајцарија, Турција и Велс).

Сината (четири победи, три порази) и портокаловата (една победа, без пораз) се единствените бои на дресовите со позитивен исход во финалето. Со 40 отсто успешност, белите дресови имаат освоено четири финалиња на Евро, но имаат изгубено шест.

1
Фото: Wikipedia

Евро-победници според бојата на комплетот:

Дресови: црвена (6), сина (4), бела (4), портокалова (1)
Шорцови: бела (6), сина (4), црна (3), црвена (1), портокалова (1)
Чорапи: бела (5), црвена (4) сина (3), портокалова (1), зелена (1), црна (1)

Евро-вицешампиони според бојата на комплетот:

Дресови: бела (6), црвена (6), сина (3)
Шорцови: бела (8), црна (4), сина (2), зелена (1)
Чорапи: бели (6), црвени (5), сини (2), жолти (1), црни (1)

Досега се носеа само седум бои во финалето: бела, црвена, сина, портокалова, црвена, зелена и жолта. Ниту еден од тимовите што се квалификувани не отстапуваат од тој основен сет на бои. Може да биде интересно за хроматолозите ако Хрватска стигне до финалето. Нејзиниот комплет е уникатен во европскиот меѓународен фудбал (тоа е единствената репрезентација во Европа што ќе игра во биохроматски дрес). Доколку стигне до финалето, ќе се одржи посебен самит за хроматологија на УЕФА за да се одлучи дали тие дресови ќе треба да се класификуваат како црвени, бели или малку од двете бои.

Дали гостинските дресови имаат повеќе среќа од домашните?

Пет тима играле во финалето облечени со дресови што ги носат за гостување: Шпанија (1964 година - од црвена во сина), Југославија (1968 - од сина во бела), СССР (1988 година - од црвена во бела), Италија (2000 година - од сина во бела) и Грција (2004 година - од сина во бела), со што Шпанија и Грција беа победници.

Се претпоставува дека Грција во финалето во 2004 година избрала да го носи својот бел комплет за гостување, а не вообичаениот син бидејќи тоа ѝ донело среќа во победата во четврт-финалето против Франција. Но, дописникот на УЕФА од Грција, Василики Папантонополу, откри шема во нивните финални натпревари за време на Европското првенство во 2004 година што покажуваше дека тимот едноставно го носи дресот за гости на секој втор натпревар за време на финалниот турнир.

Дали тимовите треба да ги сменат своите национални знамиња за да имаат успех?

Пет екипи играле во финалето облечени во дресови со доминантни бои кои не се појавуваат на нивните национални знамиња. Тоа било релативно успешна тактика, Шпанија (1964, сина), Италија (1968, сина) и Холандија (1988, портокалова) победиле, иако СССР (1988, бела) и Италија (2012, сина) изгубиле.

Сепак, вексилолошките консултанти забележале дека крстовите на националните знамиња се гаранција за успех на Европското првенство досега, а Данска (1992) и Грција (2004) ја почувствуваа користа. Од земјите што ќе се појават на Евро 2020, Данска, Англија, Финска, Шкотска, Шведска и Швајцарија имаат знамиња со крстови, а другите тимови може да бидат во искушение да ги убедат своите влади да направат промена доколку видат дека крстот им носи придобивки на другите тимови.

2
Фото: Wikipedia

Кои бои ги носеле финалистите на Европското првенство?

1960 година: Советски Сојуз 2 - 1 Југославија
(Црвен дрес, бели шорцови, бели чорапи и син дрес, бели шорцови, црвени чорапи)

1964 година: Шпанија 2-1 Советски Сојуз
(Син дрес, сини шорцови, црни чорапи и црвен дрес, бели шорцови, црвени чорапи)

1968 година: Италија 1-1 Југославија (реприза: Италија 2-0 Југославија)
(Син дрес, бели шорцови, сини чорапи и бел дрес, бели шорцови, бели чорапи)

1972: Западна Германија 3-0 Советски Сојуз

(Бел дрес, црни шорцови, бели чорапи и црвен дрес, бели шорцови, црвени чорапи)

1976: Чехословачка 2-2 Западна Германија (Чехословачка победи со 5-3 на пенали)
(Црвен дрес, бели шорцови, сини чорапи и бел дрес, црни шорцови, бели чорапи)

1980 година: Белгија 1-2 Западна Германија
(Црвен дрес, црни шорцови, жолти чорапи и бел дрес, црни шорцови, бели чорапи)

1984 година: Франција 2-0 Шпанија
(Сина дрес, бели шорцови, црвени чорапи и црвен дрес, сини шорцови, црни чорапи)

1988 година: Советски Сојуз 0-2 Холандија
(Бел дрес, бели шорцови, бели чорапи и портокалов дрес, портокалови шорцови, портокалови чорапи)

1992 година: Данска 2-0 Германија
(Црвен дрес, бели шорцови, црвени чорапи и бел дрес, црни шорцови, бели чорапи)

1996 година: Чешка 1-2 Германија
(Црвен дрес, бели шорцови, сини чорапи и бел дрес, црни шорцови, бели чорапи)

2000: Франција 2-1 Италија
(Сина дрес, сини шорцови, црвени чорапи и бел дрес, бели шорцови, бели чорапи)

2004 година: Португалија 0-1 Грција
(Црвен дрес, зелени шорцови, црвени чорапи и бел дрес, бели шорцови, бели чорапи)

2008 година: Германија 0-1 Шпанија
(Бел дрес, црни шорцови, бели чорапи и црвен дрес, сини шорцови, сини чорапи)

2012 година: Шпанија 4-0 Италија
(Црвен дрес, сини шорцови, црвени чорапи и син дрес, бели шорцови, сини чорапи)

2016: Португалија 1-0 Франција
(Црвен дрес, црвени шорцови, зелени чорапи и син дрес, сини шорцови, црвени чорапи)

Извор: Uefa.com
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот