11.04.2019 Образование

ЕФИС ги отвора вратите за љубопитни родители од 16 до 19 април

Француското интернационално училиште ЕФИС од Скопје од 16 до 19 април ќе ги отвори своите врати за родителите што сакаат да присуствуваат на настава во градинката или во училиштето. ЕФИС е училиште акредитирано од министерството за образование на Франција и промовира две култури - француската и македонската и три јазици (француски, англиски и македонски јазик).
Тоа го прави единствено тријазично училиште во нашата држава. Бројот на учениците се зголемува секоја година, велат оттаму.
Француската програма е одличен избор за меѓународно, повеќејазично и мултикултурно образование. Таа му придава особено значење на рефлексивниот карактер на начинот на учење, но исто така ја вреднува и хуманистичката култура.
На линкот можете да го пополните формуларот доколку сакате да ја посетите градинката или училиштето.
Подготвил: С.Ѓ