X
 11.08.2021 Наука

Пронајдени остатоци од диносаурус кој наликувал на змеј

Научниците откриле нов вид птеросаурус во Австралија кој во изгледот наликувал на змеј. Сличноста со митолошкото суштество се забележува на цртежите на кои се покажува како изгледал откриениот вид.


Фото: University of Queensland

Коските на птеросаусурите се покршливи од оние на другите рептили што живееле порано, па затоа е ретко да се најдат остатоци од овие животни. Откритието на новиот вид птеросаурус било објавено во истражување неделава.

Научниците сè уште не разбираат многу работи за птеросаурусите, особено зошто досега биле пронајдени многу малку фосили. Во Австралија досега се пронајдени фосили на само 20 птеросауруси.


Фото: University of Queensland

Она што се знае за новооткриениот вид е дека имал голема вилица со 40 големи и остри заби, што покажува дека тој бил жесток ловец. Рептилот имал распон на крилја широк 6,7 метри и врат подолг од оној на просечна жирафа.

Извор: Futurism
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука