X
 02.05.2015 Наука

Што и` направивме на Земјата во последните 40 години?

Постојано нè бомбардираат со вести дека светот се подобрува и дека постојано се постигнуваат напредоци и откритија кои влијаат на животот и го прават подобар. Но, овие податоци не го покажуваат тоа.


Во 1970-те години, група научници од НАСА ставиле сателит за набљудување на Земјата во орбитата. Овој сателит правел фотографии од целата планета на секои 18 дена. 40 години подоцна, сателитот и неговите следбеници ни овозможија појасен поглед кон нашата планета.

Поточно, сега може да видиме колку ја менуваме нашата планета. Дел од овие фотографии биле составени во едно видео во кое се гледа влијанието на човекот врз Земјата.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука