10.07.2015 Култура

Најдобрите филмови за 2015 досега

Веќе ја поминавме првата половина на годината, па дојде време да зборуваме за тоа што е одлично.

1

Постојат три фаворити за оваа година досега. Но, треба да запомните дека филмските студија ги чуваат нивните најдобри филмови за оскаровскиот рок кој е приближно на крајот на годината. Ова е најдоброто што 2015 ви го нуди досега.

10. Jurassic World

Сигурно нема да земи Оскар за најдобро сценарио, меѓутоа не можете да негирате дека овој филм не е добар.

9. Girlhood

Колку и да е тешко да се „фати“ на филм и да се опише колку е тешко додека децата растат, овој филм успева да го направи тоа. Да се биде дете е тешка работа.

8. Eden

Едно е сигурно: нема да видете ваков вид на филм повторно оваа година. Не е работата само во живата кинематографија или природните изведби туку чувството кое филмот ќе ви го даде.

7. What We Do in the Shadows

Неверојатно и паметно смешно. И трејлерот кажува се`.

6. Testament of Youth

Филмот е сериозен кандидат за повеќе Оскари.

5. Me and Earl and the Dying Girl

Силна тинејџерска драма/комедија во која има силни ликови. Томас Ман и Оливија Кук веќе звучат како славни актери, па и зошто да не бидат.

4. Inside out

Исто како и Jurassic, не можете да негирате дека филмот е одличен. И дека може да биде дел од трката за Оскар за најдобар анимиран филм.

3. Ex Machina

Викандер повторно. Овој пат како секси робот со многу сцени со голотија. Нема да престанете да се прашувате кога ќе го гледате: кој лаже? кој гледа?

2. It Follows

Неверојатно луд филм кој ќе ве хипнотизира со својата приказна.

1. Mad Max: Fury Road

Филмот е апсолутен победник. Еден од најдобрите и најзадоволувачките филмски реализации.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Култура