X
 27.01.2016 Наука

Марихуаната предизвикува нарколепсијаЕдна студија што беше направена во детска болница во Охајо (САД) откри дека голем дел од адолесцентите кои се дијагностицирани со нарколепсија, односно прекумерно спиење во текот на денот, биле позитивни на тестот за употреба на марихуана.

Нашите откритија ја потенцираат и поддржуваат важноста на тестирањето на урината кај пациентите над 13-годишна возраст, пред да се дијагностицира нарколепсијата вели Марк Сплеингард, директор на Националната детска болница

Прочитајте повеќе на UGD LIFE
Подготвил: УГД лифе

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука