X
 05.03.2016 Наука

Погледнете го ова пред да го изедете јаболкото

Видеото долу покажува како топлата вода ги отстранува наслагите на восок, нечистотија и хемикалии од јаболката.


Јаболката се овошје кои се прскани со пестициди. Едно јаболко се прска и до 12 пати во годината пред бербата. Потоа, следува процес на разубавување, односно ставање во восок.

Експертите советуваат купување јаболка од проверен и органски производител, но доколку не сте во можност, најдобро е да ја остраните лушпата. Видеото долу покажува како топлата вода ги отстранува наслагите на восок, нечистотија и хемикалии од јаболката.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука