X
 17.11.2016 Култура

Најубавите жени на планетата според науката

Сите жени се убави, но некои се поубави од убавите. Тоа едноставно е така и ниту една кампања за вистинската убавина тоа нема да го промени.

 

najubavi


И можеби убавината донекаде е во окото на набљудувачот, но сите знаеме кои се убави луѓе, а кои не, колку и да има лажни коментари. Под сето тоа стојат темелите кои нудат одговор на прашањето зошто нешто е убаво, а друго помалку убаво - и како се' во вселената, и овие темели почиваат на законите на математиката. Поточно, на она легендарно Пи.

Доктор Џулијан де Силва од Центарот за напредна фасцијална козметика и пластични операции спровел истражување користејќи најмодерна технологија за мапирање на лице и златниот пресек за да се утврди кои славни светски ѕвезди се најблиску до своршенство, барем кога станува збор за карактеристики и совладување на златниот пресек. Резултатите не се толку шокантни кога ќе погледнете кои 10 убавици се истакнаа на листата.

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура