19.04.2017 Технологија

Кој ја направи фотографијата од првиот човек на Месечината?

Ако се прашувате кој ја направи фотографијата од првиот човек на Месечината, овде ќе го најдете одговорот.

на месечината
Фото извор: mentalfloss.com

Ова е рамка од бавно скенирање, ТВ камера со ниска резолуција монтирана во Слоп на складишна модуларна опрема (MESA). MESA се превиткува од мал залив во насока на стрелките на часовникот од скалата кога Нил Армстронг се ослободува и паѓа на површината.
На сликата погоре е прикажана MESA распоредена, така што камерата е приближно наопаку, неговата ракофатка излегува во центарот на врвот од кадарот, а објективот се излегува кон надвор.

апарат
Фото извор: mentalfloss.com

Според денешните стандарди ова е прилично очајна камера, но во тоа време била технолошко чудо, некои десетина пати помала од комерцијалните тогашни ТВ камери. Поради тоа што пренесувала во нестандарден формат и затоа што снимката од слетувањето на месечината  мораше да се емитува во преку десетици различни формати низ светот, сите слики што сте ги виделе од оваа камера се снимени од втора рака, настрана од многу интензивни ТВ екрани обезбедени од НАСА за таа цел. Целата операција била многу скапа, но и била единствен начин да се направи во тоа време.

апарат 1
Фото извор: mentalfloss.com

Баз Алдрин, вториот човек кој го напуштил леталото, е фотографиран од Нил Армстрон со 70 милиметаркса Хаселблад филмска камера, до денес позната како една од најфините камери некогаш направени. Овие камери биле модифицирани така да може да бидат монтирани на градите на астронаутот.

нил армстронг
Подготвил: М.Д.