21.04.2024 Живот

За приватните специјализанти, реконструкцијата на студентските домови, образованието на Ванковска и на Јакимовски... Што пишувавме неделава?

„Студентите да бидат подобри од нас и да веруваат во себе, ако решат да се борат овде, ќе најдат сојузници како мене“, вели Билјана Ванковска, кандидат за претседател

Професор д-р Билјана Ванковска е доктор на правни науки и редовен професор на Филозофскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Таа е и раководител на последипломските студии по Мир и развој на Филозофскиот факултет во Скопје.

Приватните специјализанти повеќе од осум месеци бараат да им се решат проблемите: „Не е само платата мала, немаме здравствено, ниту пак еднакви услови при вработување“

Приватните специјализанти нема да го прекинат генералниот штрајк сѐ додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања за зголемување на надоместокот и за целосно решавање на нивниот статус во здравството.

„Секој студент е побогат од мене, младоста е најголемото богатство“, вели Стевчо Јакимовски, кандидат за претседател

Сонував да бидам пилот и тоа на борбен авион, а не на цивилен. Со воодушевување ги гледав југословенските „миг 19“ кога надлетуваа над Скопје и копнеев еден ден и јас да можам да се кренам во височините и да ги правам сите акробатики што ги прави еден пилот, се потсетува Стевчо Јакимовски

Склучен договорот со изведувачот за реконструкција на студентските домови „Стив Наумов“ и „Кузман Јосифовски-Питу“, се чекаат одобренија од општините

Уште на почетокот на годинава бил склучен договорот со компанијата изведувач „Страбаг АГ“ за целосна реконструкција на студентските домови „Стив Наумов“ и „Кузман Јосифовски-Питу“ во Скопје, но за да започнат градежните активности, се чека општините Центар и Гази Баба да издадат одобренија за реконструкција на објектите, соопштија од МОН за Факултети.мк.

Живот