22.01.2024 Живот

Совети за безбедно зимско патување од експерт за автомобили

Деновиве температурите паднаа под нулата, а на коловозите има и снег и мраз. Условите за возење се значително променети, па затоа е важно да го приспособите вашиот стил на возење и да усвоите некои навики што ќе ви помогнат безбедно да стигнете до нашата дестинација.

Во тоа ќе ви помогне Џон Оливер, управен директор на „Гармин“, кој споделува три најдобри совети за безбедно возење оваа зима.

Иако е потребно дополнително внимание кога возите во екстремни услови, постојат чекори што можете да ги преземете за патиштата да бидат безбедно место.

Бавно и стабилно возење со високи вртежи

Првиот совет што го споделува Џон е бавно и стабилно возење со високи вртежи.

- Ако треба да возите низ област со значителни врнежи од снег, возете стабилно и бавно, во помала брзина, но одржувајте ги вртежите високи. Ова ќе спречи вода да навлезе во издувните гасови и ќе го намали ризикот од застој на автомобилот. Намалувањето на брзината во такви околности ќе го намали и ризикот гумите на возилото да удрат во слој од вода и да не можат да ја зафатат површината на патот - вели Џон.

sneg
Фото: Freepik

- Можеби ќе бидете во искушение остро да закочите во оваа ситуација, но наместо тоа, полека пуштајте го гасот и држете го воланот исправен. Кога ќе излезете од големата вода, задолжително ослободете се од влагата со нежен притисок на кочницата - советува тој.

Дајте си повеќе време од вообичаено

Вториот најдобар совет за безбедно патување во зимски временски услови е да си дадете повеќе време од вообичаено.

- Пред да тргнете на патување во вакви услови, дајте си повеќе време од вообичаено. Зошто? Затоа што вашата брзина ќе биде помала поради лизгавите патишта, а растојанието за кочење ќе биде најмалку двојно подолго. Исто така, треба да оставите растојание од најмалку четири секунди помеѓу вашето возило и возилото што се наоѓа пред вас за да имате повеќе време да реагирате ако автомобилот пред вас неочекувано запре - додава тој.

Проверка на автомобилот 360 степени

Третиот и последен совет што Џон го споделува е да направите темелна проверка на вашето возило од 360 степени.

- Покрај вообичаените проверки на маслото и течноста за ладење, проверете дали нивото на антифризот и средството за миење на шофершајбната се надополнети, дали бришачите работат како што треба и дали некое од предните или задните светла или светлата за магла треба да се заменат - објаснува тој.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik