23.03.2024 Живот

Како ќе изгледа светот во 2100 година?

На голем број земји им се заканува пад на населението до 2050 година како резултат на намалената стапка на наталитет, открива истражување на медицинското списание „Лансет“.

Експертите ги опишуваат како неверојатни општествени промени, а земјите како Велика Британија и САД ќе мора да се потпрат на имиграцијата за да избегнат тешки последици.

Без подмладување на населението, научниците тврдат дека постои закана за секторот на јавните услуги и економскиот раст. Истражувањето претставува предупредување до креаторите на јавните политики дека падот на наталитетот е една од најголемите закани за Западот.

За оваа тема даде свое мислење и американскиот милијардер Илон Маск, кој рече дека населението на Земјата се приближува кон колапс, но ретко кој го забележува и се грижи за тоа.

naselenie
Фото: Our World in Data

Д-р Наталија Батачаџи од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон вели дека овие трендови ќе ја променат глобалната економија и меѓународната рамнотежа на силите.

- Мал поттик може да даде засилена социјална политика, како што се продолжено родителско отсуство, бесплатна грижа за децата, финансиски стимулации и дополнителни права за вработување. Но, повеќето земји ќе имаат проблем. Кога ќе се намали популацијата, ќе стане неопходно да се потпреме на отворена имиграција за да се одржи економскиот раст - вели таа.

И додека стапката на наталитет ќе опадне во земји како САД и Велика Британија, африканските земји ќе доживеат бум. До 2100 година половина од сите бебиња ќе се родат во Супсахарска Африка. Дополнително, истражувањето покажува дека до 2050 година земјите со највисока стапка на наталитет ќе бидат во Супсахарска Африка, со Нигер на врвот на листата.

Стапката на фертилитет во светот е во пад. Експертите веруваат дека трендот делумно се сведува на тоа што жените се фокусираат на нивното образование и кариера, па паровите се одлучуваат за деца подоцна во животот. Бидејќи плодноста е поврзана со возраста, ова може да доведе до тоа некои жени да немаат деца или да имаат помалку отколку што планирале.

Фото: Our World in Data

Други научници сметаат дека голема улога игра и околината, при што луѓето се плашат дека ќе го влошат нивниот јаглероден отпечаток со тоа што ќе имаат дете или дека нивното дете ќе има лоша иднина поради климатските промени.

Кај мажите, факторите на животниот стил, како зголемената преваленција на дебелина во многу земји, се смета дека има влијание врз плодноста.

Меѓународниот истражувачки проект, објавен во „Лансет“, ги разгледа минатите, сегашните и идните трендови во плодноста и живородените деца.

Авторите предупредуваат дека владите мора да почнат да планираат закани за економиите, безбедноста на храната, здравјето, животната средина и геополитичката безбедност предизвикани од демографските промени.

Извор: Daily Mail
Фото: Freepik