25.10.2023 Образование

Најстариот студент во светот ја доби 15. диплома и реши да заврши со студирање

Италијанецот Леонардо Алтобели, познат како најстариот студент во светот, ја доби својата 15. диплома и одлучи дека е време да заврши со студирањето. Овој 91-годишен лекар во пензија вели дека сега ќе се посвети на пишувањето книги за својот живот.

- Јас сум најстариот студент во светот, но по оваа диплома ќе престанам бидејќи сакам да напишам што сум правел и зошто сум го правел тоа - изјави тој по добивањето на 15. диплома.

Алтобели бил лекар до седумдесеттите години, а бил и градоначалник на родниот град Троја во близина на Фоџа. Меѓу другото, има дипломи од областа на правото, политичките науки, италијанската книжевност, филозофијата, педагогијата, аграрната наука, науката за технологија и храна, туризмот, историјата, биотехнологијата, археологијата и магистерска диплома по криминологија.

- Сега ќе се посветам на пишувањето. Им велам на младите да го сакаат тоа што го работат. Да ја прифатат својата работа и да ја работат со насмевка и смирено. Отсекогаш сум чувствувала страст за стекнување нови знаења и затоа се нарекувам себеси „студент на светот“ - заклучува Алтобели.

Извор: Una
Насловна фотографија: Youtube (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска