30.05.2018 Култура

Контроверзна статија од 1976: Како Американците гледаат на другите народи

Американскиот новинар Пи Џеј О Рурк, познат по политичко-сатиричните статии, открил карактеристики и обичаи на сите народи на планетата и како Американците гледаат на другите народи.

Она што ќе ве натера да се запрашате по читањето на статијата е дали сатирата треба да има граници? Вака тој „од аголот на Американците“ опишал одредени нации:

statija
Фото: Thinkstock

- Африканците не се луѓе, а голема е веројатноста да се мајмуни. Се јадат еден со друг и си ги дупат носевите со коски. Не чувствуваат болка како другите.

- Арапите носат здолништа и веруваат во една глупава вера, ги уништуваат децата и се обидуваат да ги претворат во нашите црнци. Поставуваат бомби и ја контролираат нафтата во светот. Ги мразат Евреите и имаат поубав нос од нив.

- Британците, студени браќа со грди заби што го освоија цел свет, а и понатаму немаат централно греење во домовите.

- Германците се садомазохистички прасиња со неразбирлив јазик. Пред две-три децении организираа страшни војни, а поради нив исчезнаа сите оние што можеа да го подобрат овој свет. Единствено добро што прават е што ги убиваат Французите.

- Грците се валкани потомци на смоквите што ја создале демократијата и оттогаш заборавиле да ја користат. Се облекуваат во женска облека, имаат овци за еротски придружници. Покрај тоа, добри се во тоа што од секој пазар знаат да направат кампања за која зборува цел свет. Јадат црева од коза со рацете и наместо веце-школка имаат дупки на подот. Се обединуваат кога глупавите Турци ќе им се заканат. Сепак, имаат симпатична азбука.

- Израелците се роден пример дека парите не купуваат љубов. Убијците на Исус што не јадат свинско место затоа што ги потсетува на нивните предци. Се селат низ светот и купуваат локали со одлична стока. Лично се одговорни за колапсот на економијата во Америка во 1920 година. Неколку нации се натпреваруваат кој ќе успее прв да ги убие.

- Русите се земјоделци и животни што ќе завршат во сибирски егзил само ако погрешно ја свртат забранетата радиостаница. Тие им ги отсекле гениталиите на момчињата за да станат олимписки шампиони, им пукаа на нивните шахисти во нозете по пораз. Позитивно е што им е забрането да ја напуштат својата земја - пишува во текстот од 1976 година.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Култура