X
 31.01.2020 Технологија

Слики од Сонцето направени со највисока резолуција

Научниците ги објавија фотографиите со највисока резолуција од Сонцето што ја откриваат површината на нашата ѕвезда со невидени детали. Секоја од структурите е во форма на клетка.

Ова се првите слики и видеа направени од новиот телескоп наречен „Даниел К. Инуј“, лоциран на Хаваите. Станува збор за најголемата опсерваторија посветена на соларното истражување на Земјата. Телескопот е способен да ги посочи деталите на површината на 28 километри, со што е трипати почувствителен од неговите претходници. Покрај овие фотографии телескопот може да направи и експанзивни широки снимки што можат да соберат 37.000 километри од Сонцето во една снимка.

sonce
Фото: NSO/NSF/AURA

Научниците планираат да го искористат овој телескоп за да откријат некои од најголемите мистерии за нашата ѕвезда, вклучувајќи го и прашањето зошто атмосферата на Сонцето е околу 300 пати потопла од нејзината површина.

Исто така, опсерваторијата ќе може да ги проучува пожарите на Сонцето и исфрлањата на високоенергетски честички на Земјата кои можат потенцијално да ги нарушат електрониката и електричните мрежи.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија