X
 04.02.2022 Живот

Џабе седевме дома: Истражувања потврдија дека овие мерки против коронавирусот беа бесмислени

Заклучувањата во САД и во Европа имаа мал или никаков ефект врз намалувањето на смртните случаи од ковид-19, велат истражувачите од Универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Истражувачите велат дека заклучувањата во раната фаза на пандемијата во 2020 година ја намалија стапката на смртност од ковид-19 за околу 0,2 отсто.

Додаваат дека не пронашле докази дека заклучувањата, затворањето на училиштата, границите и ограничувањата на собирите имале забележливо влијание врз смртноста од ковид-19.

Затворањето на училиштата ја намалило стапката на смртност за 0,1 отсто, а затворањето на границите немало никаков ефект, покажа истражувањето.

За разлика од заклучувањето, маските на работното место, на пример, беа многу поефикасни - го намалиле бројот на смртни случаи за 24 отсто, а затворањето на клубовите и баровите за дополнителни 15 отсто, откриваат авторите.

Заклучувањето се дефинира како наметнување на најмалку една задолжителна нефармацевтска интервенција. Нефармацевтска интервенција е секоја владина мерка што директно ги ограничува можностите на луѓето, како што се политиките што го ограничуваат движењето, затворањето на училиштата и бизнисите и забраната на меѓународни патувања.

kovid
Фото: Freepik

Во истражувањето „Преглед на литература и метаанализа на ефектите од заклучувањето врз смртноста од ковид-19“, објавено на 31 јануари, истражувачите велат дека заклучувањата имаа погубни ефекти врз економијата и придонесоа за голем број општествени проблеми.

- Тие придонесоа за намалување на економската активност, зголемување на невработеноста, намалување на школувањето, политички немири, придонес за семејно насилство и поткопување на либералната демократија - велат тие.

Истражувањето наведува дека податоците за вкупниот број смртни случаи во една земја се многу попрецизни од податоците за смртни случаи поврзани со ковид, кои можат да бидат во помал број од реалниот (поради недостиг на тестови) или премногу високи (бидејќи некои луѓе умираат со ковид, а не од ковид).

Истражувањето покажа дека ако продолжи карантинот, смртноста од ковид ќе се прошири од други причини (на пример, самоубиства).

Слично на тоа, ако затворањето спасува животи на други начини (на пример, помалку сообраќајни несреќи), ефектот на заклучување врз смртноста ќе биде потценет.

Истражувањето заклучи дека наредбите луѓето да останат дома се покажаа како неефикасни, објаснувајќи дека ја намалиле смртноста од ковид-19 за 2,9 отсто.

Истражувачите додаваат дека затворањето не е ефикасен начин за намалување на стапката на смртност за време на пандемија, барем не во првиот бран на пандемијата.

- Наоѓаме малку или никакви докази дека заклучувањето во Европа и во САД има забележливо влијание врз стапката на смртност од ковид-19 - напишаа истражувачите.

- Нашите резултати се во согласност со групата на Светската здравствена организација која вели: „Извештаите за пандемијата на грип од 1918 година покажуваат дека мерките на социјално дистанцирање не го запреа и не го намалија преносот на инфекцијата“ - велат тие.

Целото истражување можете да го погледнете ТУКА.

Извор: Wmar2news.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот